W Danii wild camping to popularna forma obcowania z naturą. Jeśli chcesz nocować pod gołym niebem, musisz zastosować się do regulaminu Duńskiej Agencji Przyrody.

Poniżej znajdziesz ogólne podsumowanie zasad wild campingu na Bornholmie, będące omówieniem regulaminu dostępnego na stronie naturstyrelsen.dk.

Spanie „na dziko” w lesie, na leśnej ściółce

W duńskich lasach dozwolone jest spanie na ziemi, a konkretniej: na leśnej ściółce. Nocować możesz na macie, w śpiworze, pod kocem lub pod plandeką, a także w hamaku. Twoja plandeka nie może jednak być namiotem. W praktyce oznacza to, że nie wolno rozłożyć namiotu w lesie, poza obszarami dozwolonymi w ramach fri teltningu (o nich za chwilę).

Musisz także uważać, by szykując swoje miejsce noclegowe nie uszkodzić drzew lub roślin.

Primitiv overnatningsplads, czyli małe miejsca campingowe

Małe miejsca campingowe dostępne są w dwóch wersjach:

  • z opcją schronienia w prymitywnym shelterze,
  • bez opcji schronienia.

Często na miejscu znajdziesz dostęp do wody i prymitywną toaletę.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Przeczytaj także:

Primitiv overnatningsplads przeznaczone są dla rodzin lub małych grup oraz pozwalają na maksymalny pobyt do 2 nocy. Oprócz shelterów, zazwyczaj nieopodal jest też miejsce na rozbicie do 8 namiotów.

Aby znaleźć małe prymitywne miejsce kempingowe, przejdź na stronę udinaturen.dk i wybierz Primitiv overnatningsplads lub Primitiv overnatningsplads med shelter

Lejrplads, czyli duże miejsca kempingowe

Duże miejsca kempingowe to schronienia dla grup liczących 15 osób lub więcej.

Grupa, która dokonała wcześniejszej rezerwacji ma pierwszeństwo do skorzystania ze schronu na miejscu. Pozostali goście mogą wówczas skorzystać z wolnej przestrzeni lub rozbić namioty w dozwolonym miejscu.

Z Lejrplads możesz korzystać bez rezerwacji tylko wtedy, gdy nie są zajęte i na miejscu nie pojawi się grupa posiadająca rezerwację.

Lejrplads możesz zarezerwować na stronie booking.naturstyrelsen.dk

Mapa bezpłatnych miejsc campingowych na Bornholmie

Na poniższej mapie znajdziesz schronienia na Bornholmie:

  • na zielono oznaczone są primitiv overnatningsplads – małe sheltery i schrony
  • na brązowo oznaczone są lejrplads – duże miejsca kempingowe

Fri teltning, czyli camping dla “Cichego Wędrowca Leśnego”

Duńska Agencja Przyrody zmodyfikowała ogólne zasady dotyczące nocowania w namiocie w określonych obszarach leśnych. Znajdziesz ponad 275 lasów na terenie całej Danii, gdzie możesz rozbić namiot na noc.

Na Bornholmie znajdują się cztery lasy, w których można swobodnie biwakować: w Rø Plantage, na plantacji Blykobbe, w lesie Pedersker i w północnej części Alminingen, pomiędzy Bolsterbjergvej i Åsedamsvej.

https://bornholm.info/overnat-i-det-fri/

Taki sposób nocowania nazywa się fri teltning, w wolnym tłumaczeniu oznacza wolny camping.

Zasada 1-2-3 fri teltingu

  1. Możesz zatrzymać się tylko na jedną noc w tym samym miejscu
  2. Możesz ustawić maksymalnie dwa namioty w tym samym miejscu
  3. Możesz używać namiotów przeznaczonych dla maksymalnie trzech osób

Pozostałe zasady biwakowania

  • Namioty muszą być umieszczone poza zasięgiem wzroku. Dotyczy to budynków leśnych i mieszkalnych, pól kempingowych i dróg dla pojazdów,
  • Otwarty ogień dozwolony jest tylko w miejscach wyznaczonych na ogniska (bålpladser)
  • Możesz używać kuchenek kempingowych z zamkniętym palnikiem, takich jak Trangia. Ze względu na ryzyko pożaru, nie wolno stawiać kuchenki na liściach lub innych łatwopalnych materiałach
  • Należy pamiętać, że otwarty ogień może być zabroniony w okresach suszy, nawet na wyznaczonych miejscach na ogniska. W takich okolicznościach użycie kuchenek kempingowych jest również zabronione.
  • Duńska Agencja Przyrody może okazjonalnie potrzebować zamknąć lasy, a wówczas także pozwolenie na „fri teltning” zostanie zawieszone. Takie ograniczenia będą ogłaszane na stronie internetowej Agencji naturstyrelsen.dk, a także (jeśli to możliwe) za pomocą odpowiednich oznaczeń w lasach.
  • Używanie pojazdów z napędem mechanicznym jest niedozwolone na leśnych drogach.
  • W wyznaczonych obszarach na „fri teltning” nie wolno rozstawiać namiotu na otwartym terenie, czyli między innymi na: polach, plażach, wydmach, w pobliżu bagien, na wrzosowiskach lub innych polanach.
  • Zachowanie hałaśliwe jest niedozwolone. Dotyczy to również używania radia, głośników, instrumentów muzycznych i podobnych w głośny sposób.
  • Niedozwolone jest zostawianie po sobie śladów. Posprzątaj teren ze swoich rzeczy i śmieci – zabierz je ze sobą, gdy odchodzisz.
  • Pojazdy z napędem mechanicznym należy parkować na wyznaczonych parkingach.

Możesz skontaktować się z leśniczymi Duńskiej Agencji Przyrody, aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące zasad „fri teltning”.

Uwaga. Zawsze należy stosować się do instrukcji personelu leśnego.

Ogólne zasady wild campingu

  1. Nocleg jest bezpłatny.
  2. Dostęp pojazdem jest dozwolony tylko w przypadku, gdy jest to oznakowane lub jeśli posiadasz specjalne pozwolenie na wjazd.
  3. Zabierz ze sobą śmieci.
  4. Możesz zbierać suche gałęzie i patyki na leśnej ściółce, aby użyć ich do ogniska na wyznaczonym miejscu, ale nie wolno Ci ścinać drewna na opał.
  5. Możesz zbierać leśne rośliny, jagody i owoce tylko na własne potrzeby.
  6. Korzystając z lasu jako toalety, zachowaj akceptowalną odległość od miejsca campingowego i nie zostawiaj śladów.

Przydatne duńskie słowa

Informacje o prymitywnych miejscach kempingowych są niestety dostępne tylko w języku duńskim. Oto kilka często używanych sformułowań wraz z ich tłumaczeniem na język polski :

  • Bålplads – miejsce na ognisko
  • Drikkevand – woda pitna
  • Shelter – schronienie
  • Tilladt – dozwolone/dozwolona
  • Telt – namiot

Biwakowanie na Bornholmie – mapa

Wild camping Bornholm. Biwakowanie i nocowanie pod gołym niebem [ZASADY] 1
Mapa campingów i shelterów, żródło: brk.dk

Miłego biwakowania!

Uwaga. Data ostatniej aktualizacji wpisu to 25.02.2024. Zawsze sprawdzaj, czy nie pojawiły się nowe regulacje dotyczące nocowania pod gołym niebem.