Bornholm to jedno z najbardziej urokliwych miejsc, które można odwiedzić z czworonożnym przyjacielem. Ta duńska wyspa kusi nie tylko pięknymi krajobrazami i spokojem, ale także coraz bardziej przyjaznym podejściem do zwierząt. To jeden z powodów, dla których Bornholm mnie zachwycił – na każde wakacje na Bornholmie zabieram nasze psy i bez problemu korzystam z większości atrakcji na wyspie.

Wakacje na Bornholmie z psem [KOMPLEKSOWY PORADNIK]

Jeśli i Ty planujesz wyjazd na Bornholm z psem, przygotowałam kilka wskazówek, które sprawią, że podróż oraz pobyt na wyspie będą przyjemne dla Ciebie i Twojego czworonożnego przyjaciela. Znajdziesz tu:

  • wskazówki dotyczące przeprawy promowej z psem,
  • psiolubne atrakcje i psie parki,
  • informacje dotyczące noclegów z psem na Bornholmie,
  • porady dotyczące nagłej opieki weterynaryjnej.

Jeśli potrzebujesz pilnej pomocy weterynaryjnej na Bornholmie, zadzwoń:
+45 56 91 19 99
(klinika weterynaryjna w Rønne)
+45 56 97 49 62
(klinika weterynaryjna w Aakirkeby)

Podróż na Bornholm z psem [WSKAZÓWKI]

Na Bornholm możesz dostać się na kilka sposobów (więcej o tym przeczytasz we wpisie: Jak dostać się na Bornholm z Polski? [PRZEWODNIK]). Gdy jednak myślimy o podróży na Bornholm z psem, w mojej ocenie warto rozważyć przede wszystkim dwie opcje:

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

1. Prom z Sassnitz do Rønne z psem

Podróż na Bornholm promem z Sassnitz (Niemcy) jest jedną z najprostszych metod dostania się na wyspę z czworonogiem. Każdorazowo jestem zachwycona tym, jak bezproblemowa jest podróż z Saasnitz do Rønne z psiakiem.

Podczas zakupu biletów na prom, nie musisz nigdzie zaznaczać, ani kupować biletu dla psa – na promie z Saasnitz na Bornholm zwierzaki podróżują bezpłatnie.

Sam prom Bornholmslinjen podzielony jest na dwie strefy:

  • duża strefa miejsc siedzących, w której dozwolony jest pobyt z psem – tam spotkasz małe i duże psiaki podróżujące ze swoimi opiekunami na wyspę,
  • strefa bez psów (miejsca siedzące i leżące).

Co więcej, nawet w samej restauracji znajdziesz wydzielone stoliki dla osób z psami. Podróż z psem nie sprawi Ci zatem żadnego problemu, niezależnie od tego, czy planujesz skorzystać z oferty gastronomicznej promu czy nie.

Przeprawa promowa trwa około 3,5 godziny, co czyni ją nie tylko wygodną, ale i relatywnie szybką opcją. Promy kursują od kwietnia do 2 stycznia, z przerwą w styczniu, lutym i marcu.

Podróż na Bornholm z psem – linie Bornholmslijen [ZASADY]

Podróżując na Bornholm z psem liniami Bornholmslinjen, warto pamiętać o trzech zasadach:

  • Przed podróżą do Danii upewnij się, że Twój pies ma paszport, wszelkie potrzebne szczepienia oraz mikroczip.
  • Na promie obowiązują określone zasady dotyczące podróżowania ze zwierzętami. Pies musi być na smyczy i w razie potrzeby również w kagańcu. Pamiętaj, że odpowiadasz za swojego psa.
  • Zabierz ze sobą miskę i wodę dla psa, aby zapewnić mu komfort podczas podróży. Wodę możesz zakupić także w strefie restauracyjnej.

2. Prom ze Świnoujścia z psem

Drugim sposobem dotarcia na Bornholm jest prom ze Świnoujścia do Ystad (linie Unity Line lub Polferries), a następnie z Ystad do Rønne (linie Bornholmslinjen). O ile w przypadku tego pierwszego musisz zadbać o wynajem kabiny dostosowanej do pobytu ze zwierzakiem, tak w przypadku tego drugiego zasady są identyczne jak w przypadku promu Bornholmslinjen z Saasnitz. Stąd skupię się głównie na trasie Świnoujście – Ystad.

Planując podróż do Ystad, pamiętaj by na etapie zakupu biletu wybrać opcję z kabiną dostosowaną do podróży z psem. Psy na promach Polferries i Unity Line mogą podróżować wyłącznie w kabinach.

Jeśli podróżujesz przez Ystad to musisz zgłosić przewóz zwierzaka szwedzkim władzom celnym. Możesz to zrobić w tak zwanym „czerwonym punkcie” celnym lub za pośrednictwem ich strony internetowej (co będzie o wiele szybsze i łatwiejsze).

Podróż do Ystad trwa około 8 godzin. Na pokładzie promu znajdziesz psie toalety – wydzielone miejsca wyścielone piaskiem. Być może Twój pies będziesz chciał z nich skorzystać, nasze psy jednak nie dają się przekonać. Dlatego zadbaj o psią toaletę tuż przez wjazdem / wejściem na prom, jak i przed przesiadką na prom do Rønne.

Jeśli chcesz skorzystać z oferty gastronomicznej promu, pamiętaj, by pies pozostał w kabinie.

Podróż na Bornholm z psem – linie Polferries i Unity Line [ZASADY]

  • Już na etapie zakupu biletów, zadbaj o wynajem kabiny, w której możesz przebywać ze swoimi psami.
  • Przed podróżą do Danii upewnij się, że Twój pies ma paszport, wszelkie potrzebne szczepienia oraz mikroczip.
  • Na promie obowiązują określone zasady dotyczące podróżowania ze zwierzętami. Pies musi być na smyczy i w razie potrzeby również w kagańcu. Pamiętaj, że odpowiadasz za swojego psa.
  • Zabierz ze sobą miskę i wodę dla psa, aby zapewnić mu komfort podczas podróży. Wodę możesz zakupić także w strefie restauracyjnej.

Po promie do Ystad czeka Cię przesiadka na prom do Rønne. Tu zasady są analogiczne jak w przypadku promu z Saasnitz, a sama podróż trwa ok. półtorej godziny.

Warto w międzyczasie pozwolić psiakowi na psią toaletę, a jeśli czas przerwy pomiędzy promami na to pozwoli – udać się na spacer jedną z pięknych plaż w Ystad.

Bornholm z psem. 🐕 Wakacje z czworonogiem na duńskiej wyspie. 8
Plaża w Ystad z psem fot. Ewelina Podrez-Siama 2021

Wakacje na Bornholmie z psem

Bornholm jest wyjątkowo przyjazny psom. Na wyspie znajdziesz wiele atrakcji, które możesz odkrywać wspólnie ze swoim czworonogiem.

Bornholm z psem – noclegi

Wybór odpowiedniego miejsca noclegowego jest kluczowy podczas podróży z psem. Na szczęście, Bornholm ma bogatą ofertę noclegową przyjazną zwierzętom:

  • Domki letniskowe i apartamenty: Wiele z nich oferuje ogrodzone podwórka, dzięki czemu psy mogą bezpiecznie przebywać nie tylko w apartamencie, ale także na zewnątrz.
  • Hotele i pensjonaty: Coraz więcej obiektów na wyspie deklaruje się jako przyjazne psom. Warto jednak przed rezerwacją upewnić się, czy obiekt faktycznie akceptuje zwierzęta i czy są jakieś dodatkowe opłaty za ich pobyt.

Każdorazowo sprawdź, czy dany obiekt akceptuje pobyt ze zwierzętami. Często wymaga to dodatkowej opłaty.

Zatrzymywaliśmy się w kilku już miejscach na wyspie z naszymi psiakami. Najmilej wspominamy Pyttegården (Gudhjem) i Hotel Skovly (Rønne).

Noclegi na Bornholmie z psem – na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze miejsca noclegowego zwróć uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • Dostępność terenów zielonych: Sprawdź, czy w pobliżu znajdują się parki lub inne tereny zielone, gdzie będziesz mógł spacerować z psem.
  • Udogodnienia dla zwierząt: Niektóre miejsca oferują dodatkowe udogodnienia, takie jak miski, legowiska czy przysmaki dla psów.
  • Opinie innych gości: Warto poszukać opinii innych osób, które podróżowały z psami, aby dowiedzieć się więcej o rzeczywistych warunkach w obiekcie.

Pamiętaj, że odpowiedzialność za zwierzę zawsze spoczywa na jego opiekunie. Dlatego podróżując z psem, zawsze miej przy sobie worki na psią kupę, dbaj o czystość i nie pozwalaj psu na zakłócanie spokoju innym gościom.

Bornholm z psem – przemieszczanie się

Jeśli podróżujesz po Bornholmie autem to nie musisz spodziewać się żadnych komplikacji i dodatkowych zasad (ponad niezostawianie psa w rozgrzanym aucie oczywiście). Warto jednak wiedzieć, że po Bornholmie możesz podróżować także lokalnym transportem publicznym.

Autobusem po Bornholmie z psem lub innym zwierzakiem

Na Bornholmie psy, koty, ptaki czy inne drobne zwierzęta domowe, można przewozić w autobusach pod następującymi warynkami:

  • jeśli pies (lub inny zwierzak) znajduje się w torbie, koszyku lub podobnym pojemniku o wymiarach maksymalnych 60x60x30 cm i pozostaje w nim przez całą podróż – podróż przebiega bezpłatnie.
  • większe psy, które nie mieszczą się w torbie lub podróżują w specjalnym wózku dla psów, mogą podróżować autobusem w cenie biletu ulgowego (od 8,5 DKK).
  • na jednego pasażera może przypadać maksymalnie jeden pies prowadzony na smyczy lub w wózku.
  • pies przewodnik oraz pies asystujący, jeśli jest odpowiednio oznaczony (niebieska kamizelka z napisem „servicehund på arbejde”) może podróżować bezpłatnie wszystkimi autobusami.

Warto pamiętać, że kierowca ma prawo odmówić przewozu zwierzęcia, jeśli uzna, że może ono przeszkadzać innym pasażerom.

Szczegółowe zasady dotyczące przewozu zwierząt w autobusach znajdziesz także w ogólnokrajowych przepisach przewozowych.

Dowiedz się więcej o podróżowaniu autobusem po Bornholmie:

Psiolubne atrakcje na Bornholmie

Większość atrakcji na Bornholmie możesz zwiedzić z psem. Odwiedź koniecznie:

Plaże na Bornholmie

Wiele plaż na Bornholmie jest otwartych dla psów, co pozwala na wspólne bieganie po piasku i zabawy w wodzie.

  • Od 1 października do 31 marca pies może spacerować i biegać po plaży bez smyczy (o ile nie przeszkadza innym spacerowiczom).
  • Od kwietnia do końca września, czyli w sezonie wysokim, pies musi być na smyczy.

Poniżej znajdziesz listę najpiękniejszych plaż na Bornholmie:

Uważaj na gąsienice latem!

Jeśli zabierasz swojego psa do lasu w okolicach plaży w Dueodde w lipcu lub sierpniu, zwróć uwagę na duże, owłosione gąsienice Thaumetopoea pinivora, które pełzają po drzewach i ziemi. Nie pozwól swojemu psu wąchać ani lizać tych gąsienic – ich włoski są trujące i mogą prowadzić do silnej reakcji alergicznej.

Do tej pory odnotowano zaledwie kilka przypadków tego typu sytuacji, ale jeśli podejrzewasz, że Twój pies miał bezpośredni kontakt z gąsienicą – skontaktuj się z weterynarzem. Numery awaryjne znajdziesz na końcu wpisu.

Szlaki turystyczne

Bornholm oferuje szereg malowniczych szlaków pieszych, idealnych na długie spacery z psem. Piękne widoki czekają na Was między innymi na płaskowyżu Hammeren, klifach Helligdomsklipperne czy w lesie Almindingen.

Ruiny zamku Hammershus

Hammershus to jedna z atrakcji, którą zdecydowanie warto odwiedzić z psem, Ruiny zamku, tereny spacerowe i piękne widoki zadowolą zarówno Ciebie, jak i Twojego czworonożnego przyjaciela. Pies obowiązkowo jednak musi spacerować na smyczy ze względu na wypas owiec w okolicach zamku.

Ekkodalen – dolina Echa

Również tereny Ekkodalen to idealne miejsce na spacer z psem. Na terenie Doliny Echa spotkasz jednak krowy, stąd ponownie: pies powinien znajdować się na smyczy.

Inne atrakcje Bornholmu z psem

Razem z psem możesz zwiedzić też:

Zwiedzanie Bornholmu z psem – nasze zdjęcia

Restauracje na Bornholmie z psem

Choć nie wszystkie restauracje na Bornholmie są otwarte dla psów, coraz więcej miejsc oferuje specjalne strefy dla właścicieli z czworonogami. W sezonie wysokim, gdy pogoda sprzyja jedzeniu w ogródkach, psy są jeszcze milej widziane. Zawsze warto jednak zapytać, gdzie możemy usiąść z psem.

Tereny leśne z psem – psie parki Bornholm

Istnieje kilka lasów i dużych terenów, gdzie Twój pies może przebywać na zewnątrz, bawić się i szaleć, najczęściej na ogrodzonym terenie.

Będąc w okolicy danego miasteczka, warto zaplanować odwiedziny w tych psich parkach:

Psie parki w Rønne

Las dla psów Blykobbe Plantage
Haslevej 103B, 3700 Rønne

Aby dostać się do lasu jedź wzdłuż Haslevej na północ i skręć w lewo przy znaku w kierunku kempingu (na Antoinettevej). Możesz zaparkować samochód przy Nordskovens Camping – stamtąd masz około 150 m do początku lasu dla psów.

Teren Blykobbe Plantage, Rønne
Haslevej 146B, 3700 Rønne

Teren mieści w pobliżu miejsca na piknik, gdzie dostępne są stoły i ławki. Nie ma tam dużych drzew, ale wiele pni i dużo roślinności jeżynowej. Parking jest położony ok. 300 m na północ od miejsca na piknik.

Psi park w Almindingen

Hareløkkerne w lesie Almindingen
Segenvej 41, 3720 Aakirkeby

Teren w pobliżu toru wyścigów konnych w lesie Almindingen. Las dla psów znajduje się naprzeciwko toru wyścigowego Bornholms Brand Park – po prawej stronie placu zabaw dla dzieci.

Psi park w Hasle

Hasle Fælled
Søndre Bæk 20, 3790 Hasle

Teren dla psów znajduje się pomiędzy wędzarnią Hasle Røgeri, a lasem. Skorzystaj z parkingu przy wędzarni i kontynuuj około 150 m na południe wzdłuż ścieżki rowerowej do lasu. Tuż przed lasem znajdziesz teren po prawej stronie.

Psi park w Allinge

Teren dla psów w Allinge
Stadionvej, 3770 Allinge

Obszar znajduje się za stadionem, na końcu ślepej drogi (może być trochę trudny do zauważenia na pierwszy rzut oka).

Psi park w Nexø

Teren dla psów w Nexø
Andersen Nexø Vej, 3730 Nexø

Teren dla psiaków znajduje się w środku miasta. Po drugiej stronie ulicy jest parking, którego możesz użyć, a od parkingu do psiego parku prowadzi tunel dla pieszych.

Psi park w Klemensker

Teren dla psów w Klemensker
Stadionvej 3782 Klemensker
Na końcu ślepej drogi Stadionvej jest ścieżka, po około 400 m znajdziesz teren dla psiaków.

Psi park w Rø

Psi park w Rø
Skolevej 16b, 3760 Gudhjem

W wiosce Rø na Bornholmie, między Gudhjem a Klemensker, znajdziesz ogrodzony park dla psów. Znajduje się przy Rø Medborgerhus, ma zestaw stołów i ławek dla opiekunów oraz małe jezioro, gdzie psy mogą się kąpać. Park dla psów posiada samozamykające się bramki, jest wyposażony w worki na śmieci i worki na psie odchody.

Gdzie nie wejdziesz z psem?

Wyzwaniem podczas podróży na Bornholm z psem może okazać się zwiedzanie obiektów muzealnych czy odwiedzanie galerii i sklepów. Zawsze warto zapytać o możliwość wejścia z psem.

Jeśli okaże się, że psy nie są mile widziane na terenie danego obiektu to możesz albo zostawić psa w hotelu/apartamencie albo na czas zwiedzania w aucie – o ile jest to dla psa bezpieczne i komfortowe, czyli wtedy gdy:

  • na zewnątrz nie ma upału,
  • masz możliwość postawienia samochodu w cieniu oraz uchylenia okien,
  • zapewnisz psiakowi dostęp do wody,
  • piesek jest przyzwyczajony do odpoczynku w samochodzie.

Nigdy nie zostawiaj psa w aucie w pełnym słońcu, nawet jeśli wydaje się, że jeszcze nie ma upałów.

Z psem nie odwiedzisz także Christiansø – ze względu na unikalną faunę i rezerwat ptactwa, nawet mieszkańcy sąsiadującej z Bornholmem wyspy nie mogą posiadać czworonożnych przyjaciół.

Podróż na Christiansø trwa około 8 godzin, więc jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do zostawania w hotelu na dłuższy czas, nie musisz pomijać tego punktu w planie podróży.

Bornholm z psem: porady na udaną podróż

Planując podróż i pobyt z uwzględnieniem potrzeb swojego psa, możesz być pewien, że wspólnie spędzicie na Bornholmie niezapomniane chwile. By zagwarantować sobie i Twojemu czworonożnemu przyjacielowi udane wakacje na Bornholmie, zadbaj o kilka kwestii.

Przygotowanie do podróży na Bornholm z psem

Przed wyjazdem upewnij się, że pies jest przyzwyczajony do podróży samochodem czy promem, co zmniejszy jego stres. Przygotuj miskę, świeżą wodę, karmę dla psa i ulubiony kocyk, na którym Twój pupil będzie mógł odpocząć. My często zabieramy także ulubione zabawki piesków. Nie zapomnij o psim paszporcie i aktualnym zaświadczeniu o szczepieniu.

Zakupując bilety na prom, upewnij się co do zasad przewozu zwierzaków. Najłatwiejsze będzie to tak jak wspominałam na pokładzie promów Bornholmslinjen – tu nie musisz nawet zgłaszać przejazdu z psem, na pokładzie znajdziesz liczne strefy dla pasażerów z psami.

W przypadku podróży przez Szwecję, musisz zakupić podróż w kabinie, w której dozwolony jest pobyt z psem. Dodatkowo jeśli podróżujesz przez Ystad to formalnie musisz zgłosić przewóz zwierzaka na stronie internetowej.

Zdrowie i bezpieczeństwo psa na Bornholmie

Wybierając się na Bornholm z psem zabierz ze sobą paszport psa oraz zaświadczenie o aktualnym szczepieniu na wściekliznę (pies powinien być zaszczepiony minimum 21 dni przed wyjazdem).

Przeczytaj także: zasady przewodu zwierząt do Danii.

Upewnij się, że pies posiada mikrochip i jest zarejestrowany w bazie danych, takich jak safe-animal.eu. Przy rejestracji koniecznie podaj swój numer telefonu z przedrostkiem +48. To bardzo ułatwi odnalezienie zwierzaka na wypadek jego zaginięcia.

Jeśli spuszczasz psa ze smyczy, rozważ również zakup nadajnika GPS – Bornholm pełen jest pięknych, rozległych i bezludnych terenów zielonych, więc w razie sytuacji awaryjnej nadajnik może znacznie przyspieszyć odnalezienie zwierzaka.

Zapisz numer do weterynarza na Bornholmie, który przyda się w razie wypadku czy choroby zwierzaka. Poszukaj także weterynarzy przyjmujących najbliżej Twojego miejsca pobytu. Podczas naszych licznych podróży na wyspę mieliśmy raz sytuację awaryjną i wcześniej przygotowany plan działań bardzo ułatwił nam odnalezienie się w stresującej sytuacji.

Weterynarz Bornholm – całodobowe numery awaryjne

Na wyspie znajdziesz wielu weterynarzy, warto wyszukać tych, którzy są najbliżej Twojego miejsca pobytu.

Poniżej podaję adresy dwóch dużych klinik, które z dużym prawdopodobieństwem przyjmą Cię lub odbiorą telefon w nagłej sytuacji:

Dyrlægegården I/S,
Sagavej 4, 3700 Rønne
www.dyrlaegegaardenbornholm.dk
Telefon: +45 56 91 19 99
(numer awaryjny odbierany także poza godzinami otwarcia kliniki)

Aakirkeby Dyreklinik I/S
Almindingsvej 2b, 3720 Aakirkeby
www.aakirkeby-dyreklinik.dk
Telefon: +45 56 97 49 62
(numer awaryjny odbierany także poza godzinami otwarcia kliniki)

Podróż na Bornholm z psem może być niezapomnianą przygodą, która zbliży Was jeszcze bardziej. Ta piękna wyspa oferuje wiele możliwości spędzenia czasu na łonie natury, a jej przyjazna atmosfera sprawia, że zarówno dwu-, jak i czworonożni goście czują się tu wyjątkowo mile widziani.