Karamel Kompagniet na Bornholmie stanowi unikatowe połączenie tradycji, rzemiosła i osobistego podejścia do tworzenia karmelków, co odzwierciedla się w każdym produkcie firmy. Tym, co cenię szczególnie w biznesach z Bornholmu jest połączenia serca i pasji z miłością do natury, która jest widoczna w każdym ich działaniu. Nie inaczej jest w przypadku Karamel Kompagniet.

Historia Karamel Kompagniet

Historia firmy sięga 1894 roku, kiedy to przepis na karmelki został spisany w rodzinnej książce kucharskiej Anny Knightbridge, założycielki Karamel Kompagniet.

Z Anglii, przez miłość do słodkości i tradycji, przepis trafił na duńską wyspę Bornholm, gdzie w 2004 roku Anna otworzyła pierwszy sklep w miejscowości Gudhjem. Dziedzictwo to, w połączeniu z pasją i kreatywnością Anny, uczyniło Karamel Kompagniet cenionym miejscem zarówno dla mieszkańców wyspy, jak i dla turystów.

Misja i filozofia firmy

Filozofia firmy opiera się na przekonaniu, że każdy karmelek powinien być traktowany jak prezent, który niesie radość i oczekiwanie. Jest to idea, która zyskała szerokie uznanie wśród klientów.

Zaangażowanie firmy wykracza jednak poza same produkty i obejmuje szacunek do przyrody oraz działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju, co zapewnia odpowiedzialność środowiskową dla przyszłych pokoleń.

Filozofia firmy przekłada się również na opakowania karmelków, które od długiego już czasu są wolne od plastiku. Obecne prezentowe opakowania karmelków wykonane są bez użycia plastiku, a same karmelki owinięte kompostowalnym celofanem.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Co więcej limitowane edycje opakowań stanowią doskonały przykład możliwości wtórnego wykorzystania, tak charakterystycznego dla Bornholmu (stąd przecież popularność pchlich targów). Kilka pięknych, nienachalnie brandowanych puszek na karmelki do dziś zdobi nasz dom. Znajdziesz na nich motywy i zabytki Bornholmu, ilustracje przedstawiające historię i architekturę Danii czy postaci z baśni Hansa Christiana Andersena.

Od 2020 roku, wszystkie opakowania posiadają certyfikat FSC. Co więcej wciąż trwają rozmowy z dostawcami, by w przyszłości możliwa była produkcja karmelków wyłącznie z organicznych składników, przy jednoczesnym zachowaniu starań o minimalizowanie śladu węglowego (co znacząco utrudnia proces).

Karamel Kompaniegt to chwytający mnie za serce przykład biznesu odpowiedzialnego społecznie, gdzie etyka i wartości firmy stawiane są na pierwszym miejscu.

Bogactwo smaków karmelków z Bornholmu

W ofercie Karamel Kompagniet znajdują się karmelki klasyczne, solone, orzechowe, śmierankowe czy lukrecjowe. Pojawiają się także limitowane edycje i nowe kreacje – od niedawna na Bornholmie możesz nabyć kulki i batony karmelowe. Sezonowe niespodzianki i nowe smaki świadczą o ciągłym poszukiwaniu doskonałości i innowacji w procesie tworzenia karmelków.

Bornholmskie inspiracje

Założycielka firmy, Anna Zehngraff Knightbridge, podkreśla, że wyspa Bornholm wnosi znaczący wkład w energię i inspirację, która napędza działalność firmy. Z kolei jej wizja i sposób przywództwa kształtują kulturę organizacyjną, która ceni kreatywność, pracę zespołową i odpowiedzialność. A to przyczynia się do sukcesu marki.

Sklep Karamel Kompagniet w Gudhjem.
Sklep Karamel Kompagniet w Gudhjem
źródło: Lars Johansen from Sorø, Denmark, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Sklepy Karamel Kompagniet

Obecnie sklepy znajdziesz w Gudhjem i Rønne. Będąc na Bornholmie nie zapomnij ich odwiedzić – choćby po to, by spróbować słynnych karmelków.

Karamel Kompagniet A/S
(sklep całoroczny)
Borgmester Nielsens Vej 24, 3700 Rønne, Dania

Karamel Kompagniet ApS
(czynny w sezonie)
Holkavej 2, 3760 Gudhjem, Dania

Karmelki stają się niezapomniane dla każdego, kto skosztuje tych wyjątkowych słodkości. To kwintesencja doświadczenia Bornholmu, które zachwyca zmysły i… ogrzewa serce.

Zdjęcie główne: Susanne Nilsson, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons