Nexø, położone na wschodnim wybrzeżu Bornholmu, jest miastem o bogatej, choć niełatwej historii. Wielokrotnie niszczone przez siłę żywiołu i wojnę, dziś jest drugim najważniejszym portem na wyspie. Darzę je szczególnym sentymentem – to pierwszy port, do którego przypłynęliśmy na Bornholmie. Z każdą kolejną wizytą utwierdzam się w przekonaniu, że Nexø to moje ulubione miasto na wyspie.

Nexø - tętniące życiem miasteczko portowe 1

Historia Nexø

Historia Nexø sięga średniowiecza – wioska rybacka otrzymała prawa miejskie w 1346 roku. Znaczącego rozwoju miasto doświadczyło w XIX i XX wieku, kiedy to w Nexø powstał pierwszy duński suchy dok. Miasto stało się wówczas ważnym centrum rybołówstwa.

Przez wieki niszczone wielokrotnie, również w czasie II wojny światowej, Nexø zdołało odbudować swoją pozycję jako kluczowy port rybacki i kulturalne serce Bornholmu.

Spacerując po jego ulicach, można poczuć ducha historii, który żyje w zabytkowych budynkach i malowniczych dokach.

Praktyczne Informacje

Jak dotrzeć do Nexø?

Nexø jest łatwo dostępne samochodem z innych części wyspy. Jeśli jednak przybywasz do Rønne bez samochodu, na Bornholmie kursują autobusy BAT, które dowiozą Cię w praktycznie każde miejsce na wyspie. Rozkład tras i harmonogram odjazdów (niestety po duńsku) znajdziesz tutaj.

Także rower jest doskonałym sposobem na odkrywanie uroków miasta i jego okolic.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Przeczytaj także: Jak dostać się na Bornholm z Polski? [PRZEWODNIK]

Gdzie zjeść?

Miasto oferuje różnorodne opcje gastronomiczne, od tradycyjnych dań bornholmskich (sprawdź Nexø Rogeri) po międzynarodowe kuchnie (choć te, w mojej subiektywnej ocenie, nie są na najwyższym poziomie).

Szczególnie polecam odwiedzenie lokalnych kawiarni i restauracji serwujących świeże ryby – smak, którego nie można przegapić będąc na Bornholmie.

Przeczytaj także: Tradycyjne wędzarnie – kulinarne skarby Bornholmu

Gdzie nocować?

W Nexø znajdziesz zarówno apartamenty, jak i hotele. Tuż obok Nexø mieszczą się też urokliwe miejscowości Balka i Snogebæk z bogatą ofertą noclegową.

Atrakcje Nexø

Nexø Gamle Røgeri 

Stenbrudsvej 22, 3730 Nexø, Dania

Tradycja wędzenia ryb jest mocno zakorzeniona w kulturze Bornholmu, a Nexø jest dumne ze swojej wędzarni, która kontynuuje to rzemiosło. Odwiedzając lokalną Røgeri, można nie tylko zobaczyć, jak przygotowywane są tradycyjne wędzone ryby, ale również skosztować świeżych, aromatycznych przysmaków (w lecie na świeżym powietrzu i z widokiem na morze).

Nexø Kirke

Kirkestræde 2A, 3730 Nexø, Dania

Kościół Świętego Mikołaja, patrona żeglarzy, o charakterystycznej budowie i wnętrzu wykonanym z różowego piaskowca.

Nexø Kirke
Nexø Kirke fot. Getty Images

De Bornholmske Jernbaner Museum 

Nordre Strandvej 8, 3730 Nexø, Dania
Muzeum Bornholmskich Kolei Żelaznych, dzięki któremu przeniesiesz się do czasów kolei wąskotorowej na Bornholmie.

Szwedzka osada

Wybudowane przez Szwedów kolorowe domki na obrzeżach Nexo będące wspomnieniem tragicznej historii miasta – po bombardowaniu pod koniec II wojny światowej, mieszkali w nich bezdomni mieszkańcy.

Nexø - tętniące życiem miasteczko portowe 2
Szwedzka osada fot. Ewelina Podrez-Siama 2018

Nexø Museum

Havnen 9, 3730 Nexø, Dania

Muzeum miejskie dokumentujące bogatą i niełatwą historię miasta. Mieści się w zabytkowym magazynie w portowej części miasta, co nadaje mu niepowtarzalnego klimatu.

Bornholms Sommerfuglepark & Tropeland

Gl Rønnevej 14B, 3730 Nexø, Dania

Bornholmski Ogród Tropikalny, w którym zobaczysz nie tylko nietypowe dla duńskiego klimatu rośliny, ale także piękne, kolorowe motyle (jest ich ponad 1000!).

Sklepy

Nexø to doskonałe miejsce dla miłośników designu i unikalnych przedmiotów dekoracyjnych, lub po prostu osób szukających niebagatelnych dodatków, które mogą następnie przywieźć do domu w Polsce. Znajdziesz tu również sklepy z lokalną ceramiką, urocze księgarenki czy magazyny pełne mebli z drugiej ręki.

Będąc w Nexø regularnie odwiedzam:

Outlet Madam Stoltz

Pilebrovej 1A, 3730 Nexø, Dania

Duńska marka znana jest z eleganckich dodatków do domu, które łączą w sobie nowoczesność z tradycją. Czy wiesz jednak, że Madam Stoltz pochodzi z Bornholmu?

Czynny w piątki i soboty outlet to miejsce, dzięki któremu nadasz skandynawskiego charakteru swoim wnętrzom w bardzo atrakcyjnej cenie.

Nexø - tętniące życiem miasteczko portowe 3
Kolorowe drzewo w Nexø (w pobliżu Klunserkongen) fot. Ewelina Podrez-Siama

Klunserkongen

Nordre Strandvej 10, 3730 Nexø, Dania

Klunserkongen można przetłumaczyć jako “Król Szperaczy”. To wyjątkowy pchli targ tuż obok Muzeum Kolei Żelaznej. Przyciąga miłośników antyków i niezwykłych znalezisk, pozwalając im buszować po dwóch piętrach zmieniającego się każdego dnia asortymentu. Jeśli kochasz vintage – musisz odwiedzić Klunserkongen.

A jakie są Twoje doświadczenia z Nexø?

Niezależnie od tego, czy szukasz inspiracji do wnętrz, chcesz skosztować lokalnych smaków, odwiedzić któreś z atrakcji czy obejrzeć zabudowę portu, jestem przekonana, że Nexø jest miejscem, które z pewnością spełni Twoje oczekiwania.

Mam nadzieję, że ten przewodnik zainspirował Cię do odkrycia uroków Nexø. Jeśli masz swoje historie lub odkrycia związane z tym fascynującym miastem, podziel się nimi w komentarzach.