Sandvig i Allinge, położone na północnym wybrzeżu Bornholmu połączone miasteczka, tworzą niepowtarzalną mozaikę historii, kultury i naturalnego piękna. Niegdyś oddzielne wioski rybackie, dziś tworzą miejsce, gdzie czas zdaje się płynąć wolniej, a każda uliczka i budynek opowiada własną, unikalną historię. Zakochasz się w północnej części Bornholmu.

Praktyczne informacje

Allinge-Sandvig oferuje turystom nie tylko piękne widoki, ale także bogatą ofertę kulturalną i gastronomiczną.

Jak dotrzeć do Allinge-Sandvig?

Do Sandvig i Allinge najłatwiej dotrzeć samochodem lub autobusem z innych części Bornholmu. Miasteczka te są również popularnym punktem wycieczek rowerowych, oferując piękne trasy wzdłuż wybrzeża.

Rozkład tras i harmonogram odjazdów lokalnych autobusów znajdziesz tutaj.

Allinge-Sandvig na mapie Bornholmu

Gdzie zjeść?

Oferta gastronomiczna Sandvig i Allinge daje szerokie pole wyboru. Wędzarnie ryb oferują tradycyjne dania kuchni Bornholmu, które zachwycą każdego smakosza. Restauracje z kolei serwują zarówno lokalne specjały, jak i dania kuchni międzynarodowej.

Będąc w Allinge-Sadvig sprawdź koniecznie:

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

  • Ellas Restaurant og Konditori – restauracja serwująca dania kuchni europejskiej, do której z przyjemnością wracamy podczas każdego pobytu na wyspie.
    Strandgade 42, 3770 Allinge, Dania
  • Nordbornholms Røgeri Butik & Restaurant – sklep rybny i restauracja ze szwedzkim stołem i przepięknym widokiem na Bałtyk. W wędzarni świeże ryby wędzone są na dębowym drewnie, co dodaje im wyjątkowego aromatu.
    Kæmpestranden 2, 3770 Allinge, Dania
  • Allinge Røgeri – tradycyjna bornholmska wędzarnia, która podczas długich, letnich wieczorów zamienia się w klub nocny z muzyką na żywo. To niewątpliwie awangardowe połączenie, o dziwo się sprawdza i jest unikalnym doświadczeniem.
    Sverigesvej 5, 3770 Allinge, Dania
Widok na wędzarnie w Allinge
Widok na wędzarnie w Allinge

Historia Allinge-Sandvig

Allinge-Sandvig to małe miasto na północnym wybrzeżu Bornholmu o liczbie mieszkańców wynoszącej 1 473 (na dzień 1 stycznia 2023).

Allinge i Sandvig początkowo były dwiema oddzielnymi miejscowościami. Allinge powstało wokół naturalnego portu na północno-zachodnim wybrzeżu, podczas gdy Sandvig było małą wioską rybacką, której nazwa pochodzi od piaszczystej zatoki na wybrzeżu.

Zanim Allinge i Sandvig stały się obszarami miejskimi, ich tereny zamieszkiwali ludzie już w epoce brązu. Pamiątką tego czasu są skalne rzeźby w Madsebakke. Natomiast pierwsze wzmianki o osadach w tym miejscu sięgają czasów wikingów.

Oba miasteczka przeżyły rozkwit w średniowieczu dzięki handlowi morskiemu. W okolicy znajdują się liczne ślady tego okresu, w tym ruiny średniowiecznej twierdzy Hammershus, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych Bornholmu i największą zachowaną średniowieczną fortyfikacją w północnej Europie.

Sandvig i Allinge odgrywały ważną rolę jako porty rybackie również w nowożytności.

Ze względu na topografię terenu, na początku XIX wieku w pobliskim Moseløkken zaczęto wydobywać granit, co zmieniło rolniczy charakter Allinge na przemysłowy i eksportowy.

W XX wieku oba miasteczka stały się popularnymi destynacjami turystycznymi. Dziś są symbolem harmonijnego połączenia przeszłości z nowoczesnością i głównym centrum turystycznym wyspy. Latem Allinge zamienia się w stolicę jazzu – na przełomie czerwca i lipca odbywa się tu “Allinge Jazz Festival“.

Atrakcje Sandvig-Allinge

Bogata, różnorodna historia Allinge-Sandvig sprawiła, że miasto pełne jest atrakcji. Najważniejsze z nich to:

Allinge Kirke

Kościół w Allinge (duń. Allinge Kirke) znajduje się w centrum Allinge na wzgórzu, około 11 metrów nad poziomem morza.

Allinge Kirke - kościół w Allinge
Allinge Kirke – kościół w Allinge

Początkowo, około XIV wieku, była to mała, długa chata z granitu. W 1892 roku kościół przeszedł kompleksową renowację pod kierownictwem Mathiasa Bidstrupa. Cała wschodnia część chata została rozebrana, a na jej miejscu powstała budowla w stylu neogotyckim.

Dalsze prace renowacyjne wnętrza, w tym malowanie, zostały przeprowadzone w 1992 roku przez Jørna Appela z Rønne. Zewnętrzne ściany budynku są pobielone i pomalowane na żółto, co sprawia że kościół w Allinge jest tak charakterystyczny.

Madsebakke

Madsebakke Helleristninger to miejsce z prehistorycznymi rysunkami naskalnymi, usytuowane w połowie drogi pomiędzy Allinge i Sandving. Rysunki liczą przeszło 4 tysiące lat i ich symbolika związana jest najczęściej z okrętami i słońcem. Madsebakke stanowiło prawdopodobnie miejsce kultu i rytuałów religijnych.

Madsebakke
Madsebakke

Kolorowe domy z muru pruskiego

Charakterystyczne dla regionu są kolorowe domy z muru pruskiego, które stanowią nieodłączny element krajobrazu. Ich historia sięga kilkuset lat wstecz i są doskonałym przykładem lokalnej architektury. Liczne przykłady kolorowych domów znajdziesz podczas spaceru po okolicy.

Domen

Domen to centrum kultury położone na skalistym wybrzeżu w Allinge. Zostało zbudowane z drewna i szkła, a jego kształt przypomina mieszankę futurystycznego obserwatorium astronomicznego i żaglówki. Kopuła jest własnością Boligselskabernes Landsforening (BL) i została zaprojektowana przez architektów Kristoffera Tejlgaarda i Benny’ego Jepsena.

Domen w Allinge fot. Ewelina Podrez-Siama
Domen w Allinge fot. Ewelina Podrez-Siama

Hammeren

Hammeren to jeden z najbardziej spektakularnych obszarów naturalnych na Bornholmie, zachwyca surowym pięknem i majestatycznymi klifami. To właśnie tu znajduje się słynny Hammerodde, najbardziej na północ wysunięty punkt wyspy z pięknymi latarniami Hammerodde Fyr i Hammeren Fyr.

Hammeren (zwane także) Hammerknuden to najdalej na północ wysunięty kraniec wyspy. Granitowy płaskowyż wznosi o 50 do 82 m nad poziom Morza Bałtyckiego. Teren ten został zmiażdżony podczas ostatniej epoki lodowcowej przez poruszające się masy lodowca przybywające z północnego wschodu. Stąd początkowo łagodne wzniesienia, na zachodzie gwałtownie spadają do wąwozu, na którego dnia znajduje się Hammersø.

Teren Hammeren to świetne miejsce na długie piesze wędrówki i obserwowanie unikalnej fauny i flory. Oferujący zapierające dech w piersiach widoki na otaczające morze i bez wątpienia stanowi punkt obowiązkowy dla każdego, kto odwiedza Bornholm.

Na terenie Hammeren, oprócz widoków i charakterystycznych latarni znajdziesz również:

Hammersø

Hammersø to największe jezioro na Bornholmie, którego krystalicznie czyste wody i otaczające je skały tworzą malowniczy krajobraz. Jezioro jest popularnym miejscem do kąpieli latem, a także stanowi doskonały punkt do obserwacji ptaków i innych dzikich zwierząt.

Hammersø fot. Ewelina Podrez-Siama
Hammersø fot. Ewelina Podrez-Siama

Salomons Kapel

Salomons Kapel to malownicza ruina średniowiecznej kaplicy, otoczona legendami i historiami. Ruiny kaplicy, z których roztacza się widok na morze, są świadectwem bogatej historii wyspy i jej duchowej przeszłości.

Salomons Kapel to mała kaplica zbudowana w XIII wieku dla rybaków, którzy przynosili swoje połowy do małych naturalnych portów wzdłuż brzegu. Na północny zachód od kaplicy znajdowała się studnia, którą nazwano studnią Salomona. Ludzie przypisywali wodzie z tej studni zapewnia zdrowie. W okolicach święta Hansa (przesilenia lata), ludzie przychodzili do studni, by skorzystać z jej uzdrawiających właściwości. Źródła historyczne podają, że zaprzestano tego robić mniej więcej w okresie reformacji, a znaczenie Kaplicy Salomona malało wraz z wyginięciem rojów śledzi.

Salomon Kapel fot. Ewelina Podrez-Siama
Salomon Kapel fot. Ewelina Podrez-Siama

Hammershus

Spacerując z Salomon Kapel wzdłuż wybrzeża możesz dotrzeć do ruin największego fortu północnej Europy – zamku Hammershus. Przeczytasz o nim w osobnym wpisie:

Trasy spacerowe i rowerowe

Sandvig i Allinge to idealne miejsca na aktywny wypoczynek na łonie natury. Trasy spacerowe i rowerowe prowadzą przez malownicze krajobrazy, oferując niezapomniane widoki i bliskość natury. Szlaki prowadzące przez Hammeren czy w okolicach Hammerso to tylko niektóre z propozycji.

Sandvig i Allinge na Bornholmie to miejscowości pełne historii, urokliwych krajobrazów i wyjątkowej kultury. Bogata oferta turystyczna, od zabytków po atrakcje naturalne, sprawia, że są to idealne miejsca na wypoczynek dla każdego. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, kultury czy aktywnego spędzania czasu na łonie natury, Sandvig i Allinge z pewnością spełnią Twoje oczekiwania, oferując niezapomniane wrażenia i możliwość głębszego poznania tej wyjątkowej części Bornholmu.