Bornholm słynie ze świetnie przygotowanych tras rowerowych pełnych malowniczych widoków. Rower stanowi tu doskonały środek transportu pomiędzy kolejnymi atrakcjami, a same trasy rowerowe są dobrze przemyślane, przygotowane i szczegółowo oznaczone. Podróż rowerem po wyspie to przyjemność zarówno dla okazjonalnych rowerzystów, jak i profesjonalistów.

Co więcej w każdym większym mieście znajdziesz wypożyczalnię rowerów, co pozwoli Ci cieszyć się aktywnym wypoczynkiem niezależnie od tego, czy przybywasz na wyspę z własnym sprzętem czy preferujesz jego wypożyczenie na miejscu.

Główne trasy rowerowe zaczynają się i kończą w innych miejscach, stąd warto rozważyć powrót autobusem. Poniżej znajdziesz pełne ich omówienie wraz z propozycjami ich łączenia, co ułatwi Ci logistykę wycieczki.

Poniżej znajdziesz rozwijalny spis wszystkich tras, co ułatwi Ci nawigowanie po ich opisie:

Trasy rowerowe Bornholm 2024 [SPIS]

Bornholm – trasy rowerowe [MAPA]

Mapa rowerowa Bornholmu
Trasy rowerowe Bornholm 2024

Mapa “Trasy rowerowe Bornholm 2024” pochodzi
z oficjalnego przewodnika po Bornholmie: Ferieøen Bornholm


Trasa rowerowa nr 10 wokół Bornholmu

Trasa wokół Bornholmu ma długość 104,5 km, dzięki niej objedziesz Bornholm rowerem dookoła. Doświadczony rowerzysta może pokonać trasę w ciągu 4-5 godzin ciągłej jazdy. Większa część trasy prowadzi po nawierzchni szutrowej lub leśnej stąd warto postawić na rower turystyczny lub górski.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Jeśli jednak planujesz bardziej rekreacyjną wycieczkę rowerową, warto trasę nr 10 podzielić na kilka odcinków i przejechać je dzień po dniu lub po prostu wybrać jeden z nich.

Etap I: Rønne – Allinge: 24,8 km

11,6 km asfaltem, 13,2 km drogą żwirową

Rønne – Hasle: 10,1 km

Trasa zaczyna w porcie i przebiega tuż obok słynnej plaży Antoinette w Rønne. Po drodze miniesz między innymi cztery piękne jeziora Safirsøen, Smaragdsøen, Pyritsøen i Rubinsøen będące pozostałością po kopalniach. Ten fragment trasy kończy się w Hasle, gdzie możesz zatrzymać się na obiad w Hasle Røgeri lub ruszyć dalej do Vang.

Hasle – Vang: 8,9 km

Przedsmak wzgórz Bornholmu o nachyleniu od 10 do 22%. Po drodze miniesz Jons Kapel – piękny klif i formację skalną. Fragment trasy kończy się w małej miejscowości Vang.

Vang – Allinge: 5,8 km

Z Vang możesz ruszyć dalej, mijając pod drodze zamek Hammershus (tu możesz zboczyć z trasy, by zobaczyć przepiękne ruiny), aż do Allinge.

Etap II: Allinge-Svaneke (29,9 km)

29,4 km asfaltem, 0,5 km drogą żwirową

Allinge – Gudhjem: 15,1 km

Ciekawy fragment trasy wzdłuż wybrzeża. Mijać będziesz szereg atrakcji regionu, w tym miasteczka Sandkås i Tejn oraz dolinę Døndale, w której jeśli zdecydujesz się na przystanek, około kilometra od parkingu znajdziesz najwyższy wodospad Danii (20 metrów spadku). Samo Gudhjem warte jest także dłuższego spaceru.

Gudhjem – Ypnasted: 7,8 km

Na tym odcinku trasy znajdziesz jedno z moich ulubionych miejsc spacerowych: plażę Kobbeå, a także Rankløve Skar, jedną z dolin szczelinowych wyspy, z pięknymi widokami na Bałtyk.

Czeka Cię również podjazd pod wzgórze Ypnasted (jednak nie na tyle strome, by konieczne było zejście z roweru).

Ypnasted – Svaneke: 7 km

Z Ypnasted czeka Cię trasa do Svaneke, jednego z najpiękniejszych miast Danii. Finał trasy to miejsce wyjątkowe, w którym możesz zjeść pyszny obiad, cieszyć się piękną architekturą i lokalnym rękodziełem.

Etap III: Svaneke – Dueodde (20,1 km)

20,1 km drogi asfaltowej

Svaneke – Nexø: 9,6 km

Na pierwszym odcinku III etapu trasy wokół Bornholmu miniesz latarnię morską w Svaneke oraz lokalne kąpielisko Hullehavn. Po kilku kilometrach dotrzesz do Nexø, największego portu rybackiego Bornholmu, gdzie miniesz doki, stocznię i port. To też miejsce na przystanek, jeśli chcesz zobaczyć Muzeum Kolei Żelaznej czy odwiedzić jeden z lokalnych pchlich targów.

Nexø – Dueodde: 10,5 km

Po drodze z Nexø miniesz popularne kąpielisko Balka Strand oraz uroczą wioskę Snogebæk, w której zdecydowanie warto zatrzymać się choć na chwilę!

Finał trasy to najpiękniejsza piaszczysta plaża Bornholmu – Dueodde. Drobny piasek i zróżnicowane wybrzeże (zarówno z płytkimi, jak i głębokimi “basenami”) ściąga tu turystów z całej wyspy. Z parkingu ciągnie się 500-metrowa drewniana rampa, która prowadzi przez las aż do przepięknej plaży. Możesz odwiedzić także latarnię, z której rozciąga się niesamowity widok na wyspę.

Trasy rowerowe Bornholm - okolice Dueadde
Bornholm rowerem to idealny sposób zwiedzania wyspy – także dla turystów. Etap III ze Svaneke do Dueodde to przyjemna wycieczka dla okazjonalnych rowerzystów. (fot. Bartłomiej Siama)

Etap IV: Dueodde – Rønne (29,7 km)

29,7 km drogi asfaltowej

Dueodde – Pedersker (9,5 km)

Po drodze do Pedersker miniesz między innymi młyn wodny Slusegårdens Mølle. W Pedersker z kolei możesz zobaczyć najstarszy na Bornholmie kamienny młyn Kirkemøllen. Odbijając na chwilę z trasy możesz zobaczyć również oozostałości największego na Bornholmie grodu z epoki żelaza Ringborgen oraz Sct. Peders Kirke – kościół w Pedersker.

Pedersker – Rønne (20,2 km)

W drodze do Rønne mijać będziesz Lille Gadegård – bornholmską winnicę, w której możesz odbyć wycieczkę z przewodnikiem (i degustają) oraz zakupić wino w lokalnym sklepie. Następnie trasa poprowadzi Cię obok kamieniołomu wapnia w Skelbro (z którego budowano Hammershus) oraz portu rybackiego Arnager. Trasa kończy się w Rønne.


Trasa rowerowa nr 21: Rønne – Nexø (32 km)

Trasa rowerowa 21 biegnie częściowo wzdłuż torów nieczynnej linii kolejowej. Z Lobbæk do Aakirkeby pojedziesz ścieżką rowerową wzdłuż głównej drogi, a następnie do Nexø wzdłuż niewielkiej głównej drogi. Na trasie możesz spodziewać się stosunkowo płaskiego terenu, doświadczony rowerzysta może pokonać ją w około 1,5 godziny.

Rønne – Aakirkeby: 15,7 km

Trasa zaczyna się w Rønne i przebiega przez Aakirkebyvej. Przejedziesz przez las Rønne Plantage, obok pola golfowego i przez miejscowość Nylars, w której jest słynny kościół rotundowy, by dotrzeć do Aakirkeby.

Aakirkeby – Nexø: 16,3 km

Na trasie miniesz między innymi młyn Egeby Mølle. Finał trasy to główny port rybacki Bornholmu, czyli urocza miejscowość Nexø.


Trasa rowerowa nr 22: Robbedale – Årsdale (33 km)

16,3 km drogą asfaltową, 16,7 km drogą szutrową

Trasa 22 biegnie wzdłuż nieczynnego toru kolejowego, małe, podrzędne drogi i leśne ścieżki. To piękna, prawie całkowicie odseparowana od ruchu aut trasa. Możesz spodziewać się tu pagórków, częstych lekkich podjazdów i zjazdów. Doświadczony rowerzysta pokona ją przez około 2 godziny.

Robbedale – Almindingen: 15,9 km

Sporą część trasy pokonasz leśnymi ścieżkami, poznając lepiej las Almindingen. Miniesz Ekkodalen i Rytterknægten – najwyższy punkt Bornholmu.

Almindingen – Årsdale: 17,1 km

Z Almindingen trasa poprowadzi Cię dalej do Wzgórza Paradisbakkerne, a następnie do Årsdalle, gdzie zobaczysz dobrze zachowany, charakterystyczny młyn Årsdale Mølle z 1877 roku.


Trasa rowerowa nr 23: Rønne – Helligdommen (18,8 km)

10,6 km drogi asfaltowej, 8,2 km drogi szutrowej

Trasa 23 przebiega częściowo wzdłuż nieczynnego systemu torów kolejowych w Rønne, biegnie przez Nyker, nową ścieżką rowerową do Klemensker i . Z dala od ruchu ulicznego pozwala poznać klimat wsi Bornholmu. Jest stosunkowo płaska, więc doświadczony rowerzysta może pokonać ją w około godzinę.

Rønne – Klemensker: 10,9 km

Kieruj się znakami rowerowymi na Ndr. Kystvej (naprzeciwko Bornholms Velkomstcenter w Rønne) i na północ wzdłuż wybrzeża. Kontynuuj prosto po skrzyżowaniu z Haslevej (z sygnalizacją świetlną). Następnie skręć na oznaczoną trasę rowerową 23 ok. 100 metrów dalej.

Na trasie miniesz między innymi kościół rotundowy Ny Kirke w Nyker.

Klemensker – Helligdommen: 7,9 km

Za Klemensker wrócisz na stare tory kolejowe i dostaniesz się do Helligdomsklipperne, formacji skalnej w pobliżu Bornholms Kunstmuseum, na której cześć nazwany został obszar Helligdommen.


Trasa rowerowa nr 24: Pedersker – Munkeleddet (2,6 km)

2,6 km drogi asfaltowej

Króciutka trasa wzdłuż drogi, która służy jako łącznik między trasami 10 i 21, co pozwoli Ci na własne opracowanie planu zwiedzania.


Trasa rowerowa nr 25: Melsted – Aakirkeby (18 km)

8,6 km drogi asfaltowej, 9,4 km drogi szutrowej

Z Melsted do Østerlars trasa prowadzi drogą rowerową wzdłuż doliny Kobbeådalen,
gdzie znajduje się wodospad Stavehøl. Dalej przez las Almindingen piękną trasą z dala od ruchu drogowego . Trasa delikatnie pagórkowata, doświadczonemu rowerzyście zajmie około godziny.

Melsted – Østerlars: 5,3 km

Trasa zaczyna się na południe od Gudhjem, w Melsted. Mijając między innymi wodospad Stavehøl i dolinę Kobbeådalen dotrzesz do Østelars, gdzie znajduje się największy w Danii kościół rotundowy.

Østerlars – Aakirkeby: 12,7 km

Z Østerlars ruszysz lasem Almindingen (nie wszystkie atrakcje znajdują się po drodze, lecz jeśli masz odrobinę czasu, warto na chwilę zboczyć z trasy). Malowniczymi leśnymi ścieżkami dotrzesz do Aakirkeby.


Trasa rowerowa nr 26: Slotslyngen – Almindingen (24,5 km)

7,9 km drogi asfaltowej, 16,6 km drogi szutrowej

Trasa 26 prowadzi lokalną drogą asfaltową ze Slotslyngen i Ravnedal na północy, przez Spellinge Mose, do lasu Almindingen. Trasa jest pagórkowata i doświadczonemu rowerzyście zajmie około 1,5 godziny.

Slotslyngen – Rutsker Højlyng: 9,6 km

Trasa zaczyna się w rezerwacie Slotslyngen, którego przemienny krajobraz Cię zachwyci. Wrzosy, skały, lasy i bagna – wszystko to znajdziesz po trasie. Oprócz tego miniesz zbudowany około 1150 roku kościół rotundowy Ols Kirke, by dotrzeć do Rutsker Højlyng.

Rutsker Højlyng – Almindingen: 14,9 km

Dalej ruszysz do Almindingen wzdłuż bagna Spellinge Mose, przez obszar leśny o nazwie Plantacja Rø, aż do lasu Almindingen.


Trasy rowerowe Bornholm: dodatkowe i łączone szlaki

Jeśli planujesz start i metę trasy w tym samym miejscu (co ułatwia planowanie wycieczki), poniżej kilka propozycji rekomendowanych przez oficjalny przewodnik Bornholmu. Trasy wykorzystują wcześniej omawiane i dobrze oznaczone szlaki rowerowe. Poniżej ich bardziej szczegółowy opis.

Trasy rowerowe Bornholm 1 & 2: Rønne – Hammershus, Helligpeder – Rønne (48 km)

28 km asfaltem, 20 km drogą żwirową

Trasy Hammershus i Helligpeder zaczynają się i kończą w Blykobbe Plantage, gdzie ścieżka rowerowa nr 10 opuszcza drogę Haslevej i wkracza do lasu. Dla osób na rowerach szosowych odcinek przez Blykobbe i Hasle Lystskov można ominąć, korzystając z głównej drogi. Trasa Hammershus może być pokonana w 2-2,5 godziny przez doświadczonego rowerzystę.

Obie trasy są niemalże identyczne, z tą różnicą, że Helligpeder kończy się w miejscowości o tej samej nazwie, podczas gdy Hammershus prowadzi dalej do zamku.

Podążając obiema trasami, należy śledzić ścieżkę rowerową nr 10 z Rønne w stronę Hasle. Pierwsze 10 km przebiega przez malownicze ścieżki leśne w Blykobbe Plantage i Hasle Lystskov i wzdłuż plaży Antoinette.

W Hasle Lystskov znajdziesz cztery jeziora: Smaragdsøen, Safirsøen, Pyritsøen i Rubinsøen – idealne miejsca na przerwę lunchową czy relaks z wędką (licencję na łowienie ryb w Smaragdsøen możesz nabyć w Bornholms Velkomstcenter).

Dalej trasa wiedzie malowniczą drogą wzdłuż wody do Portu Helligpeder – urokliwej wioski rybackiej z odnowionymi budynkami i chatkami z indywidualnymi wędzarniami. To miejsce pełne historii i uroku Bornholmu.

Trasa Helligpeder wraca do Rønne. Masz opcję powrotu tą samą drogą lub kontynuacji do Helligpeder i powrotu główną drogą, co wiąże się z pokonaniem stromego wzgórza.

Trasa Hammershus z kolei biegnie dalej żwirową ścieżką (ścieżka rowerowa nr 10), albo główną drogą, prowadząc przez 22% podjazd do Jons Kapel, skąd rozciągają się widoki aż po Szwecję w dobrej pogodzie.

Obie trasy kończą się powrotem do Hasle, a następnie do Rønne główną drogą lub tą samą piękną trasą przez las, jeśli preferujesz powtórne wyzwanie.

Trasa rowerowa nr 3: Pedersker – Dueodde – Pedersker (31 km)

31 km asfaltem

Trasa Dueodde została zaplanowana z początkiem i końcem w Pedersker, jednak można do niej dołączyć w dowolnym miejscu. Doświadczony rowerzysta może pokonać tę trasę w 1,5 godziny.

W Pedersker warto zobaczyć z zewnąrz Kirkemøllen oraz Pedersker Kirke – zabytkowy kościół z kamienia z 1150 roku z wieżą z XVI wieku. Warto również odwiedzić lokalne atrakcje, takie jak winnica i fort z epoki żelaza Ringborgen.

Na trasie napotkasz skrzyżowanie z Ølenevejen, prowadzące do Østermarie. Tutaj zobaczysz Egeby Post Mill z 1787 roku, młyn, który był w użyciu do lat 20. XX wieku. Młyn jest dostępny publicznie, ale wejście do środka jest niemożliwe.

W Nexø, drugim co do wielkości mieście Bornholmu, znajdziesz wiele atrakcji. Przed Snogebæk miniesz po prawej stronie torfowisko Hundsemyre, które jest domem dla wielu gatunków ptaków. Torfowisko ma krótką trasę spacerową, ale jest zamknięte od 15 marca do 15 lipca.

Trasa prowadzi przez lasy i tereny letniskowe do Snogebæk. To doskonałe miejsce na przerwę i kąpiel na plaży Balka.

Następnie trasa kieruje do Dueodde z rozległymi plażami, wydmami i lasami, oferującymi fantastyczne widoki z latarni morskiej.

W drodze powrotnej do Pedersker mijasz Slusegård Water Mill z początku XIX wieku, młyn zbożowy z “domem pstrąga” i wylęgarnią, dostępny do oglądania z zewnątrz.

Trasa rowerowa nr 4: Nexø – Paradisbakkerne – Nexø (16 km)

15 km asfaltem, 1 km drogą żwirową

Ta krótka wycieczka do wzgórz Paradisbakkerne rozpoczyna się i kończy w Nexø. Doświadczony rowerzysta pokona ją w 30-45 minut.

Trasa prowadzi z Nexø drogą Aarsdalevej, skręcając w głąb lądu. Czeka Cię podjazd Oksemyrevej, ale Twój trud zostanie nagrodzony pięknymi panoramami z wierzchołka.

W Paradisbakkerne czekają trzy oznakowane trasy spacerowe o długościach 3, 6 i 6,5 km, startujące z Klintebygård, gdzie można zostawić rower. Oferują one malownicze krajobrazy z wrzosowiskami, dolinami, skałami, jeziorkami i zapierającymi dech w piersiach widokami.

Trasa wraca do Nexø, miasta z największym portem rybackim na wyspie.


Trasa rowerowa nr 5: Svaneke – Årsdale – Svaneke (22 km)

22 km asfaltem

Trasa po Wschodnim Wybrzeżu rozpoczyna się i kończy w Svaneke, ale można dołączyć do niej w dowolnym miejscu. Doświadczony rowerzysta pokona ją w 1 godzinę.

Z Svaneke trasa biegnie przez malowniczą wioskę rybacką Listed. Dalej trasa prowadzi przez Bølshavn i Randkløve. Warto skręcić w głąb lądu do Randkløve Skår, szczeliny skalnej oferującej spektakularne widoki.

Kolejnym punktem jest Østermarie z kościołem z 1891 roku, zbudowanym na ruinach kościoła z XIII wieku. Warto zobaczyć zachowane fragmenty oraz cztery kamienie runiczne.

Trasa mija kościół Sankt lbs z 1200 roku i Årsdale z wędzarniami i zabytkowym młynem z 1877 roku.

W Svaneke, najbardziej na wschód wysuniętym mieście Danii, warto zwiedzić skaliste wybrzeże, kościół, młyn i cieszyć się atmosferą miasta z jego wąskimi uliczkami i sklepikami.

Trasa rowerowa nr 6, Rø – Allinge – Olsker – Rø (26 km)

23 km drogą asfaltową, 3 km drogą żwirową

Trasa wycieczkowa północy rozpoczyna się i kończy w , ale można dołączyć w każdym miejscu. Doświadczony rowerzysta pokona ją w 1,5 godziny, śledząc częściowo trasę nr 10, ale jadąc w przeciwnym kierunku.

Pierwszym punktem jest Allinge, a potem trasa mija działający kamieniołom granitu Moseløkken. Warto zrobić objazd do malowniczej doliny Ravnedal i okolicy Slotslyngen, oferującej piękne widoki i unikalną naturę.

Następnie trasa prowadzi do Olsker, gdzie znajduje się najbardziej elegancki z okrągłych kościołów wyspy, zbudowany około 1150 roku.

Przed powrotem do trasa mija Spellinge Mose, bogate w ptactwo miejsce, które można zwiedzić piechotą, podążając oznakowaną ścieżką wokół moczarów. Trasa oferuje unikalne widoki i bliski kontakt z naturą.

Trasa rowerowa nr 7, Spellinge Mose – Rønne – Spellinge Mose – Rønne (32 km)

28 km drogą asfaltową, 4 km drogą żwirową

Trasa Spellinge Mose prowadzi ścieżką rowerową nr 23 z Rønne, jest możliwa do pokonania w 1,5 godziny przez doświadczonego rowerzystę.

Z Rønne trasa biegnie do Nyker, przechodząc obok działającego kamieniołomu granitu Moseløkken i przez malownicze okolice Ravnedal. W Nyker warto zobaczyć Ny Kirke, najmniejszy z okrągłych kościołów na Bornholmie, datowany na koniec XII wieku.

Dalej trasa prowadzi do Klemensker, gdzie znajduje się kooperatywa mleczarska Bornholms Andelsmejeri oraz fabryka rowerów Christiania. W Klemensker stoi również Klemens Kirke z 1882 roku.

Po Klemensker trasa wraca na starą trasę kolejową wiodącą przez Kleven do bogatego w ptactwo Spellinge Mose. Możesz odkryć to miejsce pieszo, podążając oznakowaną ścieżką wokół bagna.

Trasa kończy się powrotem do Rønne przez Rutsker Plantage i Krashavevej, oferując po drodze widoki na kolejne bagno, Krasmose.

Trasa rowerowa nr 8, Østerlars – Gudhjem – Østerlars – Gudhjem (27 km)

22 km drogą asfaltową, 5 km drogą żwirową

Trasa rozpoczyna się i kończy w Gudhjem, wiodąc ścieżkami rowerowymi oddzielonymi od ruchu drogowego i małymi drogami. Doświadczony rowerzysta pokona ją w 1,5 godziny, podążając częściowo trasą nr 10.

Z Gudhjem trasa prowadzi do Melsted, mijając po drodze malowniczą plażę z pomostem kąpielowym i widokiem na wyspę Christiansø. Dalej trasa kieruje do wodospadu Stavehøl w Ravnedal, oferującego piękne widoki i możliwość spaceru wzdłuż strumienia Kobbeå.

Przy Østerlars znajduje się największy okrągły kościół na wyspie, a nieopodal możliwy jest objazd do nieczynnego kamieniołomu gnejsu. Trasa kontynuuje przez las Almindingen z atrakcjami takimi jak Ekkodalen czy Gamleborg.

Powrót do Gudhjem wiedzie przez Sigtevej i Rø Plantation, oferując widoki na przyrodę i sztuczne jezioro. Gudhjem zachwyca urokiem i jest idealnym miejscem na zakończenie trasy.

Trasy rowerowe Bornholm – bibliografia