Kiedy po raz pierwszy odwiedzasz wyspę, możesz ich nie zauważyć. Wszak turyści nie są głównym targetem lokalnych pchlich targów. Tymczasem Bornholm żyje kulturą vintage!

Czy wynika to z historii wyspy, na której dobra doczesne były naturalnie mniej dostępne, niż na kontynencie? A może z przywiązania mieszkańców do ekologii i odpowiedzialności społecznej, co wiąże się z uwielbieniem do dawania nowego życia przedmiotom z drugiej ręki? Odpowiedź zapewnie nie jest jednoznaczna. Niemniej jednak pchle targi są ważnym elementem kultury wyspy, a pobyt na Bornholmie bez buszowania po stoiskach vintage jest dla mnie pobytem straconym!

Pchle targi na Bornholmie odbywają się zarówno w małych wioskach, jak i większych miastach. Część z nich jest cyklicznie organizowana na otwartym powietrzu, a część z nich przybrało formę butików, co pozwala na ich odwiedzanie niezależnie od pogody.

Pchli targ w Aakirkeby
Pchli targ w Aakirkeby

Informacje praktyczne

Poniżej garść informacji o zakupach vintage na Bornholmie.

Kiedy odbywają się pchle targi?

Terminy pchlich targów mogą się różnić. Niektóre odbywają się regularnie, na przykład co tydzień lub co miesiąc, podczas gdy inne są organizowane sporadycznie lub w ramach większych wydarzeń kulturalnych i festiwali.

Co możesz zakupić?

Na pchlich targach na Bornholmie można znaleźć szeroki asortyment unikatowych przedmiotów – od antycznych mebli, przez vintage’ową biżuterię i ubrania, po lokalne dzieła sztuki i rękodzieło. Często wystawiane są również przedmioty codziennego użytku, książki, płyty i wiele innych, co sprawia, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Przyjazna, lokalna atmosfera i radosna wrzawa gratis.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Pchli targ – dlaczego warto?

Pchle targi na Bornholmie to nie tylko doskonała okazja do znalezienia unikatowych przedmiotów, ale także sposób na doświadczenie lokalnej kultury i atmosfery wyspy. To także miejsce, gdzie można spotkać lokalnych artystów i rzemieślników, którzy często oferują swoje produkty bezpośrednio na targach.

Jak się przygotować?

Pchle targi są niewątpliwą atrakcją Bornholmu. Jeśli planujesz większe zakupy to pamiętaj:

  • Im wcześniej, tym lepiej. W godzinach porannych czeka na Ciebie najwięcej skarbów.
  • Weź ze sobą gotówkę, ponieważ nie wszyscy sprzedawcy mogą akceptować płatności kartą.

Nieformalne pchle targi

We wpisie skupiam się na zorganizowanych pchlich targach, ale na nich rynek produktów second-hand się nie kończy. W sezonie możesz spotkać się również z bardziej spontanicznymi wydarzeniami. Co więcej nierzadko przed domami Duńczyków znajdziesz wystawione lokalne produkty i zbędne przedmioty. Obok nich zazwyczaj znajduje się puszka, w której możesz zostawić opłatę za wybrany przez Ciebie skarb.

Gdzie szukać pchlich targów?

Rokrocznie każde z miasteczek ogłasza daty swoich pchlich targów. Sezon zaczyna się najczęściej w maju i trwa przynajmniej do końca wakacji. Zazwyczaj są to stałe dni tygodnia. I tak na przykład w Nexø pchle targi rokrocznie odbywają się w piątki.

Oprócz sezonowych pchlich targów, przez Bożym Narodzeniem odbywają się także jarmarki świąteczne, na których również czuć ducha vintage.

Pchle targi na Bornholmie
Pchli Targ na Bornholmie

Planów na 2024 rok należy spodziewać się bliżej kwietnia-maja. Poniżej znajdziesz aktualizowaną listę wydarzeń:

Pchli targ w Rønne 2024

9-10 marca odbędzie się wiosenny pchli targ w Nyker Forsamlingshus.

Nyker Forsamlingshus
Nyker Hovedgade 7A, 3700 Rønne, Dania

Pchli targ w Snogebæk 2024

Pchli targ na placu portowym będzie odbywał się w każdą sobotę od 18 maja do 24 sierpnia 2024 r.

Pchli targ w Nexø 2024

Zazwyczaj w piątki, na ten moment brak informacji.

Pchli targ w Svaneke 2024

Zazwyczaj w niedziele, na ten moment brak informacji

Pchli targ w Allinge-Sandvig 2024

Zazwyczaj we wtorki, na ten moment brak informacji.

Pchli targ w Gudhjem 2024

Zazwyczaj w określone weekendy miesiąca, na ten moment brak informacji

Bieżące informacje o pchlich targach na świeżym powietrzu znajdziesz również tutaj.

Pchle targi na Bornholmie [PRZEWODNIK] 1

Anykwariaty i sklepy vintage/retro

Na Bornholmie działają również pchle targi w zamkniętych przestrzeniach. To często niemałe sklepy vintage ze stoiskami lokalnych wystawców. Znajdziesz tu meble vintage, akcesoria do domu, lokalne rękodzieło i wszelkiego rodzaju bibeloty.

Poniżej lista moich ulubionych pchlich targów:

Klunserkongen (Nexø)

Klunserkongen w wolnym tłumaczeniu to “Król Szperaczy”. To wyjątkowy pchli targ tuż obok Muzeum Kolei Żelaznej w Nexø. Jest czynny cały rok.

Przyciąga miłośników antyków i niezwykłych znalezisk, pozwalając im buszować po dwóch piętrach zmieniającego się każdego dnia asortymentu. Jeśli kochasz vintage – musisz odwiedzić Klunserkongen.

Klunserkongen
Nordre Strandvej 10, 3730 Nexø, Dania

Sparloppan (Aakirkeby)

Bornholm żyje designem, nierzadko z drugiej ręki. W Aakirkeby, tuż obok Aa Kirke i nad sklepem SPAR znajdziesz Sparloppan – jeden z największych sklepów vintage na Bornholmie, w którym meble i sztuka spotykają się pod jednym dachem z kawiarnią. Spotkasz tu zarówno mieszkańców, jak i turystów poszukujących dekoracyjnych perełek do swoich domów. To miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Sparloppan
Torvet 1, 1 sal, 3720 Aakirkeby, Dania

Kirkens Korshær Genbrug (Aakirkeby i Nexø)

Będąc w pobliżu Sparloppan zajrzyj również do Kirkens Korshær Genbrug – jednego z sieci sklepów recyclingowych, z którego dochód przekazywany na cele społeczne.

Kirkens Korshær Genbrug
Storegade 13, 3720 Aakirkeby, Dania

Drugi tego typu sklep znajdziesz w Nexø:

Kirkens Korshær Genbrug
Torvet 11, 3730 Nexø, Dania

2ndlifedesign (Nexø)

Sklep z używanymi, designerskimi meblami. Zważywszy na wyższe ceny być może nie do końca spełnia cenowe założenia pchlego targu, ale możesz tu upolować niezwykłe meble vintage.

2ndlifedesign
Strandgade 15, 3730 Nexø, Dania

Kunst Kuriosa (Østermarie)

Sklep z antykami w Østermarie, w którym znajdziesz nie tylko meble, ale i niezwykłe akcesoria – lampy, obrazy, ilustracje i inne.

Kunst Kuriosa
Godthåbsvej 20, 3751 Østermarie, Dania

My`s Art & Antique (Snogebæk)

Uroczy antykwariat w Snogebæk, w którym znajdziesz książki, sztukę użytkową, obrazy i inne charakterystyczne dla antykwariatów przedmioty.

My`s Art & Antique
Hovedgade 7, 3730 Nexø, Dania

Pchle targi na Bornholmie to wyjątkowe wydarzenia, które łączą w sobie zakupy z przyjemnością odkrywania lokalnych skarbów i historii. Bez względu na to, czy jesteś zapalonym kolekcjonerem, czy po prostu szukasz pamiątki z wakacji, pchle targi na tej duńskiej wyspie z pewnością dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń.