Są na Bornholmie takie miejsca, które dosłownie koją zmysły. Kræmmerhuset – prywatna galeria sztuki użytkowej i udostępniany dla turystów ogród botaniczny zdecydowanie do nich należą.

Kræmmerhuset nie jest jedną z głównych atrakcji Bornholmu, więc nieczęsto znajdziesz ją w przewodnikach. Sami dotarliśmy tu dopiero po kilku wycieczkach na wyspę. Tymczasem w mojej opinii to miejsce absolutnie piękne i warte odwiedzenia. Nam udało się to wczesną jesienią, gdy przelotne opady i mglista aura Bornholmu, zmusiły nas do wnikliwego poszukania atrakcji w okolicy Rønne, gdzie wówczas pomieszkiwaliśmy. Mogę wyobrażać sobie, jak cudownie rozkwita ogród wiosną i latem – na pewno to sprawdzimy.

Kræmmerhuset fot. Ewelina Podrez-Siama
Wejście do Kræmmerhuset fot. Ewelina Podrez-Siama

O Kræmmerhuset

Kræmmerhuset to mini-galeria i butik z szeroko pojętą sztuką użytkową w Årsballe. Mieści się on w budynku dawnej szkoły z 1886 roku. Budynek otoczony jest wyjątkowym, starym ogrodem kwiatowym o powierzchni 7 000 m2.

Kræmmerhuset Kunsthåndværk & Unique Blomsterhave
Skarpeskadevej 6, Årsballe, 3700 Rønne, Dania

Kræmmerhuset prowadzi Anina Kofod – artystka, ceramik i miłośniczka natury, z którą mieliśmy okazję chwilę porozmawiać podczas zakupów w butiku. Nie było to trudne, ponieważ zazwyczaj to właśnie Panią Aninę spotkasz w sklepie.

Pani Anina jest artystką uosabiającą duńską miłość do “hygge” od pierwszego słowa. Jak sama mówi, radość z przebywania na świeżym powietrzu była ważną częścią jej życia od dzieciństwa, stąd zintegrowanie natury ze życiem zawodowym to dla niej wybór naturalny. To połączenie życiowej misji z prowadzeniem biznesu jest niesamowicie inspirujące.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Przeprowadzając się na Bornholm, Anina Kofod stworzyła nie tylko galerię sztuki użytkowej, ale również bajkowy ogród, którym zajmuje się w dużej mierze sama (poświęca na to około 1/3 swojego czasu). Trud włożony w pielęgnację roślin widać tu na każdym kroku.

Pani Anina na swojej stronie nazywa ogród „hołdem złożonym boskiemu stworzeniu” i pragnie, aby była to przestrzeń, w której można odnaleźć spokój i budować kontakt z naturą.

Ogród kwiatowy Kraemmerhuset

Ogród Kræmmerhuset podzielony jest na przytulne strefy, w których znajdziesz między innymi:

 • duży, zarybiony staw
 • formacje i dekoracje skalne
 • stary most
 • liczne, artystyczne pergole
 • zakątki różane
 • wieloletnie ogrody z bylinami i starymi drzewa
 • urokliwą szklarnię
 • dom zabaw dla dzieci
 • czy japońską herbaciarnię

Ogród kwiatowy (a wręcz chciałoby się powiedzieć: mały ogród botaniczny) został urządzony w taki sposób, by turyści mogli w nim przesiadywać i delektować się spokojem, zapachem kwiatów i pięknem przyrody. To prawdziwa oaza zapewniająca holistyczne doświadczenie.

Co więcej w samym butiku można zakupić kawę i ciasto, by następnie delektować się nimi przy jednym z zacisznych stolików, huśtawek i ławeczek.

Magazyn „The Danish Club”, który skupia się na duńskim dziedzictwie kulturowym, umieścił ogród na liście 50 najpiękniejszych ogrodów w Danii.

Kræmmerhuset fot. Ewelina Podrez-Siama
Szklarnia w Kræmmerhuset fot. Ewelina Podrez-Siama

Galeria i butik Kræmmerhuset

W butiku Kræmmerhuset Kunsthåndværk & Unique Blomstergarden możesz obejrzeć i zakupić unikalne rękodzieło wykonane głównie z naturalnych materiałów. Znajdziesz tu:

 • inspirowaną naturą ceramikę autorstwa Aniny Kofod, która poza sezonem zamyka się w warsztacie i tworzy swoje piękne dzieła (wiszące, ceramiczne doniczki Pani Aniny zdobią nasz dom w Polsce);
 • szkło artystyczne, w tym wazony, szklane aniołki, ptaki, motyle, ważki i szklane kwiaty do ogrodu,
 • dziewiarstwo wełniane, w tym szydełkowane, wełniane swetry,
 • patchworkowe dekoracje i tkaniny – kolorowa sala z tkaninami urzeka i koi zmysły,
 • ozdoby z żelaza do domu i ogrodu,
 • smaki Bornholmu – lokalne produkty spożywcze, w tym ciastka żytnie z Bager Dam w Åkirkeby, oleje rzepakowe i musztardy Lehnsgaard, karmelki od KaramelKomagniet, przetwory z rokitnika z Høstet oraz miód z Frigaard,

Na pierwszym piętrze znajduje się baśniowy wręcz „Loft Przygód”, z Lustrami Tivoli, kostiumami, w które mogą przebierać się dzieci, huśtawką sensoryczną i małymi, stromymi schodami prowadzącymi do punktu widokowego.

Dni i godziny otwarcia Kræmmerhuset

Zarówno galeria, jak i ogród otwarte są od Wielkanocy do III tygodnia października, od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.

Na pobyt tu zarezerwuj sobie minimum kilka godzin, by móc prawdziwie nacieszyć się naturą i sztuką.

Co charakterystyczne dla Duńczyków i ich kultury, zarówno w butiku, jak i ogrodzie jesteś mile widzianym gościem, niezależnie od tego czy planujesz zakupy czy chcesz tylko pooglądać sztukę i rośliny.

Jedynym koniecznym wydatkiem jest zakup biletu do ogrodu.

Bilety wstępu do ogrodu

Na dzień publikacji wpisu koszt wstępu do ogrodu wynosi:

 • 30 DKK za jednorazowe wejście dla osoby dorosłej (ok. 18 zł)
 • 40 DKK za karnet roczny

Dla dzieci do lat 16 wstęp na teren ogrodu jest bezpłatny.

Większe grupy wycieczkowe i autokarowe opłacają składkę dobrowolną.

Więcej informacji o cenach znajdziesz na stronie ogrodu Kraemmerhuset (w języku duńskim).

Galeria naszych zdjęć z Kraemmerhuset

Kræmmerhuset Kunsthåndværk & Unique Blomsterhave odwiedziliśmy 8 września 2020. Poniżej znajdziesz nasze zdjęcia z ogrodu i butiku. Mam nadzieję, że pozwolą Ci poczuć unikalną atmosferę tego miejsca.

Wszystkie fotografie są naszą własnością. Ich użycie bez naszej zgody jest zabronione.