Lilleborg (duń. “mały zamek“) to ruiny zamku z XII wieku. Jego nazwa wynika prawdopodobnie z tego, że był on o wiele mniejszy, niż pobliskie Gamleborg. Podczas odwiedzin w Almindingen, nie możesz przegapić pozostałości po twierdzy.

Jak dotrzeć do Lilleborg?

Ruiny twierdzy Lilleborg znajdują się lesie Almindingen w centralnej czę∂ci Bornholmu, blisko głównej drogi z Rønne do Svaneke. Dotrzeć możesz do nich autem, rowerem lub lokalnymi autobusami nr 9 (rozkład znajdziesz tutaj).

Lilleborg
Segenvej 48, 3720 Aakirkeby, Dania

Historia Lilleborg

Zamek powstał prawdopodobnie w połowie XII wieku jako twierdza królewska. Miała zastąpić znacznie większą fortecę Gamleborg, która znajdowała się zaledwie 700 metrów dalej. Posunięcie to można wytłumaczyć faktem, że w 1149 r. trzy czwarte Bornholmu zostało przekazane Eskilowi, arcybiskupowi Lundu.

W rezultacie król Sweyn III chciał ustanowić własną siedzibę władzy na pozostałej części wyspy.

Choć Lilleborg trudno porównywać do arcybiskupiego Hammershus, było znacznie łatwiej go bronić niż większego zamku Gamleborg.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Przeczytaj również:

Mimo to w 1259 roku Lilleborg został zdobyty i prawdopodobnie zniszczony. Znaleziska spalonego drewna mogą wskazywać na zniszczenie zamku. Znaleziska monet z kompleksu zamkowego wskazują jednak, że były one używane aż do lat 70. XII wieku.

Podobnie jak w przypadku Hammershus mamy zatem sprzeczne dowody pozwalające jedynie na szacowanie dat poszczególnych elementów historii zamku.

Przeczytaj również:

Lilleborg w okresie świetności

Zamek został zbudowany na szczycie skalistego wzgórza o wysokości 16 metrów i wówczas całkowicie otoczony przez jezior Borresø. Wejście do zamku możliwe było za pomocą drewnianego mostu i stromej ścieżki prowadzącej na dziedziniec. Położona z dala od wybrzeża twierdza była doskonałą kryjówką podczas nagłych ataków, lecz zupełnie nieskuteczną w ochronie wybrzeża

Twierdza Lilleborg posiadała dużą wieżę o powierzchni 9,5 metra kwadratowego, chroniącą wejście na dziedziniec. Jego ściany miały 2,4 metr. Twierdza była dodatkowo chroniona przez ścianę osłonową, która biegnie wzdłuż szczytów klifów wokół owalnego płaskowyżu.

Wnętrze zamku miało około 76 metrów długości i 41 metrów szerokości. Kiedy jego mechanizmy obronne stały się przestarzałe, kamienie fortu zostały ponownie przeznaczone na inne budynki.

Lilleborg dziś

Lilleborg leży dziś w ruinie. W latach 2006-2012 przeszedł gruntowną renowację, podczas której odsłonięto i zabezpieczono ściany. W związku z renowacjami przeprowadzono badania archeologiczne, które wykazały, że pod zamkiem znajdują się obiekty z epoki neolitu.

Ruiny twierdzy Lilleborg są dziś ogólnodostępne dla turystów przechadzających się po pobliskim lesie.

Przeczytaj również:

Bibliografia: