Hasle, położone na zachodnim wybrzeżu Bornholmu, jest miasteczkiem, które z powodzeniem łączy historyczny urok z nowoczesną ofertą turystyczną. Choć może nie jest tak popularne jak niektóre inne miejscowości na wyspie, Hasle kryje w sobie wiele atrakcji, które sprawiają, że warto je odwiedzić. Przejdźmy przez to, co czyni Hasle wyjątkowym miejscem na mapie Bornholmu.

Jak dotrzeć do Hasle?

Do Hasle możesz dostać się samochodem, rowerem, ale i lokalnymi autobusami linii 1, 7+8 oraz 10. Aktualny rozkład znajdziesz tutaj.

Hasle na mapie Bornholmu
Hasle na mapie Bornholmu

Przeczytaj także: Jak dostać się na Bornholm z Polski? [PRZEWODNIK]

Historia i dziedzictwo

Bogata przeszłość rybacka Hasle widoczna jest na każdym kroku – znajdują się tu dobrze zachowane stare wędzarnie śledziowe, które przekształcone w muzea i galerie, pozwalają zanurzyć się w kulturowym dziedzictwie regionu. Spacerując wzdłuż wybrzeża i po wątkich uliczkach Hasle, naprawdę poczujesz ducha dawnych czasów.

Atrakcje Hasle

W Hasle znajdziesz szereg różnorodnych atrakcji, które zainteresują zarówno miłośników rzemiosła artystycznego, jak i aktywnego wypoczynku.

Bornholms Center for Kunsthåndværk

Jeśli interesujesz się rzemiosłem artystycznym, wizyta w Bornholmskim Centrum Rzemiosła Artystycznego to obowiązkowy punkt wycieczki. Możesz odkryć tu tętniącą życiem i inspirującą kulturę rzemiosła artystycznego – zarówno tego pochodzącego z Bornholmu, jak i międzynarodowego.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Wystawy w Bornholms Center for Kunsthåndværk są rozmieszczone w siedmiu odrestaurowanych pomieszczeniach magazynu z odsłoniętymi belkami i skrzypiącymi drewnianymi podłogami. Wszystkie noszą ślady historii budynku. W jednej z sal znajduje się wyjście na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na Bałtyk i resztę Hasle.

Muzeum posiada także własną kawiarnię i sklep, gdzie można kupić różne lokalne dzieła sztuki.

Bornholms Center for Kunsthåndværk
Grønbechs Gård 4, 3790 Hasle, Dania

Paddle Bornholm

W Paddle Bornholm możesz wypożyczyć kajaki morskie i deski SUP (Stand Up Paddle) i doświadczyć klimatu wyspy z zupełnie nowej perspektywy. a

Oprócz wypożyczalni, Paddle Bornholm oferuje również kursy kajakarskie dla początkujących oraz wycieczki kajakowe z przewodnikiem. Te dłuższe prowadzą między innymi wzdłuż klifów aż do Hammershus, a krótsze obok kąpieliśka portowego i plaży w Hasle.

Paddle Bornholm
Vesthavnsvej 36, 38, 3790 Hasle, Dania

Kultippen

Kultippen to sztucznie stworzony obszar na południe od Hasle, będący wynikiem wydobycia węgla na Bornholmie w latach 40. XX wieku. Odpady, czyli glina, piasek, żwir i pył węglowy, były transportowane kolejką do wywrotki na wybrzeże, gdzie były wyrzucane za jego krawędź – stąd nazwa “Kultippen”, co oznacza w wolnym tłumaczeniu węglową wywrotkę.

Materiały te zgromadziły się tworząc nową linię brzegową. Glina z wydobycia węgla była z jednej strony zbyt zwarta, aby morze mogło ją zmyć, a z drugiej kwaśna i pełna siarki, co uniemożliwiło roślinom porost powsrałego terenu. Ten unikalny krajobraz to dzisiejsze Kultippen.

Z głębokimi rowami deszczowymi i jałową, falistą powierzchnią, Klippen w wielu aspektach przypomina krajobraz księżycowy.

Kultippen
Glasværksvej, 3790 Hasle, Dania

Wybrzeże w Hasle fot. Ewelina Podrez-Siama
Wybrzeże w Hasle fot. Ewelina Podrez-Siama

Svartingedalen

Pośród wysokich klifów i bujnych lasów znajdziesz jedną z dolin Bornholmu – Svartingedalen. Nie jest tak dobrze znana jak Ekkodalen, stąd nawet w sezonie zaznasz tu ciszy i spokoju wśród szumu fal i świergotu ptaków.

Dolina jest własnością Fugleværnsfonden (Fundacji Ochrony Ptaków), która zachowuje dolinę jako rezerwat przyrody. Svartingedalen jest domem wielu gatunków ptaków gniazdujących w jaskiniach, kruków czy ptaków leśnych.

Na zboczu, nieco w głąb doliny, leży kamień Jættebold.. Legenda głosi, że szwedzki jætte (gigant w mitologii nordyckiej) rzucił kamieniem, celując w kościół Clemensa, ale na szczęście chybił.

Svartingedalen
Kirkedalsvej 25, 3790 Hasle, Dania

Kąpielisko

Kąpielisko portowe w Hasle składa się z wielopoziomowej, pływającej platformy z z trampolinami. Znajdziesz tu również saunę, basen o długości 15 metrów i basen dla dzieci. To idealne miejsce nie tylko na na kąpiel w lecie, ale dla miłośników morsowania także w zimie.

Hasle Havnebad
Havnen 25 b, 3790 Hasle, Dania

Minigolf i park wodny

Na kempingu w południowej części miasta, znajdziesz także minigolfa i mały park wodny. Jest on otwarty dla wszystkich turystów, nie tylko tych nocujących na terenie campingu.

Hasle Camping
Fælledvej 30, 3790 Hasle, Dania

Wędzarnia w Hasle
Wędzarnia w Hasle fot. Ewelina Podrez-Siama

Restauracje w Hasle

Kuchnia Hasle to połączenie tradycji i nowoczesności. Wędzone śledzie nadal stanowią ważny element lokalnej diety, dlatego szeczgólnie zachęcam Cię do odwiedzenia wyśmienitej Hasle Røgeri.

Hasle Røgeri
Søndre Bæk 20, 3790 Hasle, Dania

Przeczytaj również:

Lokalnych specjałów możesz jednak też spróbować w jednej z przytulnych kawiarni czy restauracji z widokiem na morze.

Wydarzenia i festiwale

Hasle jest żywe przez cały rok, a jego kalendarz wydarzeń jest bogaty w festiwale, wystawy, a nawet maratony.

Sildefest

Największą imprezą roku w Hasle jest Sildefest (Festiwal Śledzia), który jest organizowany przez lokalne stowarzyszenie sportowe. Festiwal miejski jest najstarszym festiwalem miasteczkowym na Bornholmie z ponad 60-letnią tradycją. Odbywa się w porcie w Hasle w drugi weekend lipca.

Możesz spodziewać się tu lunaparku, muzyki na żywo, zawodów w ciągnięciu kutra, czy wyborów “Miss Śledzia”. Ceny biletów zaczynają się od 30 DKK.

Niezależnie od tego, czy szukasz spokojnego wypoczynku na łonie natury, kulturalnych doświadczeń czy kulinarnej przygody, w Hasle znajdziesz coś dla siebie.