Rønne to największe miasto, a zarazem port morski Bornholmu. Ta stolica wyspy jest miejscem, w którym historia i nowoczesność łączą się, tworząc naprawdę unikalną atmosferę. Przygotuj się na odkrycie uroków, kultury i tajemnic Rønne, które sprawiają, że jest ono nie tylko sercem Bornholmu, ale także miejscem pełnym kontrastów, gdzie każdy zakątek kryje własną historię.

Praktyczne informacje

Jak dotrzeć do Rønne?

Rønne jest łatwo dostępne drogą morską i powietrzną. Regularne połączenia promowe łączą miasto między innymi z Saasnitz i Ystad. Lotnisko w Rønne z kolei oferuje krajowe loty do Kopenhagi, czyniąc miasto doskonale dostępnym dla turystów. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z Bornholmem, z największym prawdopodobieństwem zrobisz to właśnie w Rønne.

Przeczytaj również: Jak dostać się na Bornholm z Polski? [PRZEWODNIK]

Rønne - mapa Bornholmu
Rønne na mapie Bornholmu

Co zobaczyć?

Rønne zachwyci Cię przepiękną architekturą, bogatą ofertą muzeów i galerii oraz cudownymi krajobrazami. Piesi, rowerzyści, plażowicze, miłośnicy aktywnego wypoczynku – każdy znajdzie coś dla siebie. Najważniejsze atrakcje Rønne znajdziesz niżej.

Gdzie zjeść?

Rønne ma bogatą ofertę gastronomiczną – od tradycyjnych dań kuchni bornholmskiej po międzynarodowe specjały (włoskie, teksańskie i inne).

Nie zabraknie tu przytulnych kawiarni, restauracji i bistro, w których można skosztować lokalnych przysmaków. Większość restauracji mieści się w okolicach rynku w Rønne.

Apartamenty Bornholm Pyttegaården

Historia Rønne

Historia Ronne sięga XIII wieku (wówczas jeszcze Aakirkeby było uznawane za stolicę Bornholmu). Początkowo niewielka osada rybacka, status miasta otrzymała w 1327 roku.

W 1512 roku z inicjatywy mieszkańców powstała tutaj Szkoła Łacińska, co było ważnym krokiem w rozwoju edukacji. Okres dynamicznego rozwoju miasta pod rządami Lubeckiego uległ spowolnieniu, gdy Bornholm przeszedł pod władanie Szwecji. Jednakże pod koniec XVIII wieku, Rønne zyskało na znaczeniu, stając się de facto głównym miastem wyspy. Świadczy o tym między innymi przeniesienie sądu bornholmskiego do Rønne w 1786 roku, co umocniło jego centralną rolę na Bornholmie.

Rønne - widok na miasto

W roku 1866 zainicjowano regularne usługi parowców łączące z Ystad, a wkrótce po tym nastąpiła ekspansja i modernizacja portu. W 1880 roku na mapie miasta pojawiła się nowa latarnia morska. Wczesne lata XX wieku przyniosły połączenie Ronne z Nexø za pomocą linii kolejowej, a niedługo później również z Allinge.

7-8 maja 1945, Rønne zostało zbombardowane przez lotnictwo radzieckie, co przyczyniło znacznymi zniszczeniami infrastruktury miejskiej. W następstwie tych wydarzeń, ze wsparciem Szwecji, zbudowano w Rønne 225 drewnianych domków, które przetrwały do naszych czasów.

Pod koniec XX wieku port przeszedł kolejną fazę modernizacji i do dziś jest głównym portem morskim Bornholmu – to właśnie do Rønne dostają się turyści przypływający na wyspę.

Przeczytaj również: Jak dostać się na Bornholm z Polski? [PRZEWODNIK]

Wędrówka po starym mieście Ronne to jak podróż w czasie – brukowane uliczki, zabytkowe kamienice i urokliwe place tworzą niepowtarzalny klimat, który dokumentuje bogatą historię miasta.

Atrakcje Ronne

Muzea i galerie

Ronne jest domem dla wielu muzeów oraz większych i mniejszych galerii, prezentujących bogatą historię i kulturę Bornholmu. Warto odwiedzić między innymi:

 • Bornholms Museum, gdzie można zgłębić historię wyspy
  Sankt Mortens Gade 29, 3700 Rønne, Dania
 • Hjorths Fabrik, muzeum ceramiki dające wgląd w tradycyjne rzemiosło regionu
  Krystalgade 5, 3700 Rønne, Dania
 • Muzeum Obrony Bornholmu, dokumentujące militarne dzieje wyspy
  Arsenalvej 8, 3700 Rønne, Dania

Architektura

Zabytkowe budynki Rønne czy charakterystyczne, kolorowe kamienice, są świadectwem bogatej przeszłości miasta. Dlatego to spokojny, beztroski spacer po starówce jest najlepszą formą zwiedzania miasta.

Podczas wędrówki wzdłuż portu i po centrum miasta zobacz koniecznie:

 • Kościół pw. św. Mikołaja z charakterystyczną wieżą i urokliwym placem przed budynkiem
  Kirkepladsen 20, 3700 Rønne, Dania
 • Rønne Bag – biała, żeliwna latarnia morska będąca kopią latarnii w Ystad (tuż obok znajduje się także jej poprzedniczka)
  Lygtestræde, 3700 Rønne, Dania
 • Perronen – stary budynek stacji kolei żelaznej na Bornholmie
  Munch Petersens Vej 1, 3700 Rønne, Dania
Rønne - bajkowa stolica Bornholmu 8
Rønne Bag – latarnia morska w Rønne fot. Ewelina Podrez-Siama

Przyroda i Plaże

Rønne otoczone jest przepięknymi plażami, na których możesz zobaczyć prawdopodobnie najpiękniejsze zachody słońca na wyspie.

 • plaża Antoinette oferująca złociste piaski i krystalicznie czystą wodę, będąca idealnym miejscem do relaksu i kąpieli dla miłośników plażowania.
  Antoinettevej 2, 3700 Rønne, Dania
 • plaża Perfekter, obok której znajdziesz charakterystyczny shelter.
  Nyker Strandvej 40, 3700 Rønne, Dania
 • Sorthat Odde – najmniejsze miejsce połowowe na Bornholmie, będące doskonałym punktem startowym spaceru wzdłuż wybrzeża Rønne
  Havvej 5, 3700 Rønne, Dania

Przeczytaj również: Sheltery, czyli noclegi na łonie natury.

Dla miłośników przyrody, okolice Rønne oferują niezliczone, malownicze trasy rowerowe i piesze, prowadzące przez lasy, pola i plaże.

Zakupy w Rønne

Zakupy w Rønne to jeden ze stałych punktów moich podróży na Bornholm. Jeśli jesteś w Rønne odwiedź koniecznie:

 • Søstrene Grene – duńska sieć sklepów z produktami DIY i użytkowymi dla miłośników duńskiego designu w bardzo przystępnej cenie .
  Store Torv 13, 3700 Rønne, Dania
 • Mie Mølgaard Ceramics – sklep z nowoczesną, ręcznie robioną na miejscu ceramiką. Znajdziesz tu przepiękne kubki, świeczniki, zegary o charakterystycznym dla Mie Mølgaard designie.
  Raadhusstræde 1A, 3700 Rønne, Dania
 • William Dams Bookstore – urocza księgarnia, w której znajdziesz nie tylko książki w języku duńskim i angielskim, ale również bogatą ofertę produktów DIY i dekoracji wnętrz.
  Store Torv 7, 3700 Rønne, Dania

Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, entuzjastą kultury, czy poszukiwaczem przygód, Rønne oczaruje Cię swoją unikalną atmosferą. Pamiętaj jednak, że jeśli szukasz na Bornholmie chwili wytchnienia od ludzi, weekendy w sezonie nie są najlepszym terminem na zwiedzanie tego urokliwego miasteczka.